Powstanie Stadtische Mittelschule

Historia budynku naszej szkoły liczy ponad 100 lat. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX w. a ściślej 1864 roku, kiedy to przy ulicy Podwale 20 powstała szkoła miejska.

Stadtische Evangelische Mittelschule

Szkoła kilkukrotnie zmieniała nazwę – wielowyznaniowy charakter budowanej szkoły spowodował konflikt władz miasta z centralnymi władzami oświatowymi Prus.

Stadtische I Evangelische Mittelschule

Evangelische Hóhere Blirgerschule

Evangelische Realschule I

• 1929

Evangelische Oberrealschule am Nikolaitor

• 1934

Adolf Hitler – Schule – Stadtische Oberschule fur Jungen

• 1956

Powstanie XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu

• 1956

Pierwszy Dyrektor Szkoły - Czesław Mościcki

• 1959

Pierwsza Matura w LO XII

• 1960

Szkoła otrzymuje patrona - Bolesława Chrobrego

• 1961

Powstaje hymn szkoły

Hymn szkoły – otrzymaliśmy w prezencie od śląskiej poetki Amelii Ireny Hanzlówny w 1963r. Muzykę skomponował Maksym Bytomski. Hymn stał się tłem wszystkich szkolnych uroczystości.

Nad rzeką miła nad Odrą
    Piękny Wrocław nasz
    Wydobyty z pożaru gród
    Dziś młodości mej dom i kwiat
    Chrobrego młodzież, Chrobrego pieśni
    Niesie w szczęśliwy wiek,
    Czas – kronikarz meldunek zda,
    Że spokojny odrzański brzeg.
    Chrobrego młodzież, Chrobrego wzorem
    Nauka, praca, pieśń
    Imię szkoły z honorem nam
    Coraz wyżej, wyżej nieść.

• 1966

Szkoła otrzymuje sztandar

• 1982

Objęcie stanowiska Dyrektora Szkoły - Ryszard Nych

• 1987

Objęcie stanowiska Dyrektora Szkoły - Bronisława Violetta Łozowicka

Objęcie stanowiska Dyrektora Szkoły - Bronisława Violetta  Łozowicka
  • 1992

Objęcie stanowiska Dyrektora Szkoły Danuta Daszkiewicz Ordyłowska

Objęcie stanowiska Dyrektora Szkoły  Danuta Daszkiewicz Ordyłowska
  • 2016-2017

Jubileusz 60-lecia szkoły

Bolesław Chrobry

Patron XII LO

Bolesław Chrobry (ok. 967-1025), książę Polski od 992 roku, król od 1025 roku, z dynastii Piastów, syn Mieszka I i Dobrawy. Po śmierci ojca w 992 opanował z pomocą swych stronników główne ośrodki państwa polskiego, wygnał z kraju macochę Odę i przyrodnich braci. Mimo iż Oda miała możnych krewnych w Niemczech, nie uzyskała pomocy, ponieważ Bolesław Chrobry miał poparcie cesarza Ottona III i jego otoczenia (wspierał cesarza w wyprawach na pogańskich Wieletów). W 997 roku zorganizował wyprawę misyjną biskupa czeskiego Wojciecha na tereny zamieszkane przez Prusów. Po męczeńskiej śmierci biskupa zaprzyjaźniony z nim ceszarz Otton III odbył w 1000 roku pielgrzymkę do Gniezna.

Na zjeździe ogłoszono utworzenie samodzielnej polskiej metropolii kościelnej w Gnieźnie, której podlegały nowo założone biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.

Bolesław Chrobry został zwolniony z obowiązku płacenia trybutu cesarzowi. W 1002-1018 toczył zwycięskie wojny z królem Henrykiem II. Zajął Morawy, odzyskał Milsko i Łużyce. W 1003 roku, korzystając z wewnętrznych niepokojów w Czechach Bolesław Chrobry opanował Pragę i na krótko został wyniesiony na tron czeski.; stało się to pretekstem do wojny Polski z cesarstwem.Henryk II wkroczył w 1004 roku do Czech i powszechne powstanie ludności niezadowolonej z polskich rządów zmusiło Bolesława Chrobrego do opuszczenia Czech.W 1018 roku Bolesław Chrobry podjął wyprawy na Ruś, rozbił wojska Jarosława Mądrego nag Bugiem i opanował Kijów, gdzie osadził na tronie książęcym swego zięcia świętopełka.W drodze powrotnej zajął i przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie. Po śmierci Henryka II Bolesław Chrobry uzyskał zgodę papiestwa na koronację, do której doszło w Gnieźnie krótko przed jego śmiercią. Za czasów Bolesława Chrobrego państwo polskie było potęgą polityczną i terytorialną.