20 lat po Wielkiej Powodzi

5 października w Klubie odbyły się lekcje wychowawcze dotyczące wydarzeń sprzed dwóch dekad, ważnych dla Polski, Wrocławia i Dwunastki – spotkanie „20 lat po Wielkiej Powodzi”. Katastrofa z 1997 roku przyniosła wielkie zniszczenia materialne i liczne ofiary śmiertelne, ale obudziła też pokłady solidarności i współpracy mieszkańców przeciwstawiających się żywiołowi. Nasza szkoła należała do najbardziej dotkniętych przez powódź w 1997 roku, udzielono nam też wtedy wielkiej pomocy. Między innymi Zbigniew Preisner zorganizował koncert w Krakowie „Żeby w szkole wszystko grało”, gdzie na rzecz odbudowy Dwunastki śpiewały pierwsze głosy krajowej sceny muzycznej, a kompozytor zlicytował za 300 tysięcy zł statuetkę Cezara, którą otrzymał za muzykę do Filmu „Trzy kolory. Czerwony”. Nabywcą została firma Plus GSM.
Na spotkaniu Dwunastkowicze zaprezentowali:
- wystawę zdjęć ze zniszczeń i odbudowy, zapoczątkowanej przez nauczycieli w lipcu 1997 przygotowaną przez prof. Janinę Grobarę i prof. Aleksandrę Mazurek;
- wspomnienia Pani Dyrektor Danuty Daszkiewicz-Ordyłowskiej;
- krótki wykład o przyrodniczych uwarunkowaniach powodzi – Jan Zalewski i prof. Łukasz Iwaniuk
- film dokumentalny „Powódź Tysiąclecia” przygotowany przez uczennice klasy 2A: Ludmiłę Janiak, Karolinę Czerwińską, Paulinę Zaprzałkę, Maję Deryło i Martę Trzeciakiewicz – pod opieką prof. Magdaleny Gumienny-Nowak;
- film „Fala 97” naszego absolwenta Tomasza Musiała (reżyseria, scenariusz i zdjęcia) – musical taneczny o Powodzi Tysiąclecia; w rolach głównych Robert Gonera i tancerze Wrocławskiego Teatru Tańca, który został pokazany w tym roku na festiwalu Nowe Horyzonty;
- 2 niezwykłe piosenki – „Moja i twoja nadzieja” z repertuaru zespołu Hey, która stała się w 1997 symbolem pomocy powodzianom oraz „Wielka woda” z tekstem Andrzeja Sikorowskiego i muzyką Zbigniewa Preisnera – stworzona dla naszej szkoły z okazji krakowskiego koncertu. Wykonawcy: Paulina Strukiel, Maja Korbiel, Laura Gronek, Karolina Jędrasik, Jan Załęcki, Jani Zalewski oraz Michał Rybarczyk, pod opieka prof. Stanisława Szczęsnego.

powodz_2