W piątek 20.04.2018 z okazji Światowego Dnia Ziemi, w myśl zasady "myśl globalnie, działaj lokalnie" - w LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu obchodziliśmy Dwunastkowy Dzień Drzewa.

Wiekowy i okazały platan klonolistny (Platanus x hispanica), który rośnie tuż przy szkolnym amfiteatrze, doczekał się swojego dnia, oraz imienia. Czekał na to ok. 150 lat! Jest największym (obwód 435 cm) drzewem na terenie Szkoły.
Konkurs na imię dla niego okazał się dużą społeczną akcją: spłynęło 91 propozycji z uzasadnieniami, spośród nich 12-osobowa komisja wybrała 9, na które można było głosować. Oddano aż 703 głosy - zarówno uczniów, pracowników Szkoły, jak i absolwentów. Wygrało imię LOLEK - "bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka!", zaproponowane przez Dominikę Duczmal z klasy 3B.

Piątkowa uroczystość nadania imienia platanowi zgromadziła ponad 150 uczniów Dwunastki, nauczycieli oraz przyjaciół Szkoły - gości specjalnych. Przybyli:
- Pani Beata Merenda, wicedyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia;
- Pan prof. dr hab. Cezary Beker, prodziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, który objął patronatem naukowym klasę o profilu biol-geo w Dwunastce;
- Pan dr Marek Malicki, dendrolog z Zakładu Botaniki Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Pani Dorota Chmielowiec-Tyszko z Fundacji Ekorozwoju, EkoCentrum Wrocław, darczyńca części nagród w konkursach na Dzień Drzewa;
- Pan dr Jakub Nowotarski, prezes Stowarzyszenia Akcja Miasto, członek Rady ds. Mobilności przy Prezydencie Wrocławia, absolwent Dwunastki;
Dominika - "matka chrzestna", podobnie jak przy wodowaniu statków, nadając imię użyła pewnej butelki z zawartością... ale nie był to szampan, tylko zdrowy i smaczny sok z brzozy (też dar drzewa) i nie rozbijała butelki o pień platana, tylko go podlała, mówiąc: "Rośnij nadal zdrowo, otoczony szacunkiem Dwunastkowiczów i daj nam się sobą cieszyć jeszcze długie lata! Nadaję Ci imię Lolek, bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka!".

Nastąpiły przemówienia. Pani Dyrektor Dwunastki Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska mówiła o tym, jak ważna jest w Szkole ochrona przyrody i opowiedziała wzruszającą anegdotę o innym dwunastkowym drzewie - starej lipie rosnącej przy wejściu do naszej Szkoły. Ma ona pewien związek z pierwszymi wymianami zagranicznymi w których brało udział LO Nr XII, bo losy ludzi (przedwojennego niemieckiego nauczyciela) przeplatają się z losami drzew.
Dr Marek Malicki, dendrolog z U.Wr. opowiedział o przyrodniczej roli drzew i jaką osobliwością jest platan klonolistny.
Dr Jakub Nowotarski pogratulował społecznej akcji i zachęcał do brania odpowiedzialności za swoje otoczenie.
Prof. Cezary Beker, prodziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu opowiedział  o pracy leśnika, nasadzeniach drzew i zachęcał do studiów na swojej uczelni, najlepszej w tej dziedzinie w Polsce, oraz o poznańskim patronacie nad wrocławską szkołą - bo połączyły nas drzewa.

Goście wręczyli również nagrody w konkursach na Dzień Drzewa:

Konkurs na wiersz o platanie Lolku:
I miejsce - Adrianna Adamska, 3F
II miejsce - Dorota Kukowska, 3B
III miejsce - Karolina Jędrasik, 3F

Konkurs fotograficzny "To jest moje drzewo!":
I miejsce - Joanna Kołaczek, 1H
II miejsce - równorzędnie: Gabriela Kolonko, 1G i Weronika Bazylińska, 1F
III miejsce - Wioletta Garbowska, 1F
Wyróżnienie specjalne: Nikola Chojniak, 1E

Konkurs plastyczny "Las to magiczne miejsce"
I miejsce: Jakub Nych, 1C
II miejsce: Wiktoria Huzar, 1F
III miejsce: Amelia Kołomańska, 2G
Wyróżnienie Specjalne, za absolutnie wyjątkową pracę zdobyła: Adrianna Kosidło, 1A

Następnie w Klubie odbyła się sesja naukowa; pierwszoklasiści przygotowali dla drugoklasistów prezentacje omawiające drzewa z punktu wiedzenia fizyki, chemii, geografii i biologii. Związany z nią konkurs wiedzy o drzewach wygrał profil 2b3 reprezentowany przez duet: Weronika Bugaj i Kacper Przybylski. Gratulujemy!

Zwycięzcy konkursu wiedzy, plastycznego i fotograficznego zostali zgłoszeni przez Szkołę do udziału w międzynarodowym projekcie naukowo-edukacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim.

Uroczystość uświetniły występy niesamowitej grupy dziewcząt z Młodzieżowej Akademii Musicalowej pod przewodnictwem Dwunastkowiczek: Kai Karczmarczyk, Mai Korbiel, Laury Gronek i Inki Strukiel, tańcząc i śpiewając piosenki z musicalu "Król Lew" - prawie jak "Król Lolek". Energia i talent!

Dzień Drzewa zakończył się rodzinnym zdjęciem Dwunastkowiczów i naszych dostojnych Gości w towarzystwie Lolka, ustrojonego na tę okazję w ogromną kokardę.

Dyrekcja LO Nr XII oraz Zespół Nauczycieli Przyrodników i  Samorząd Uczniowski składają serdeczne podziękowania wszystkim, bez których Dzień Drzewa by się nie odbył. Dziękujemy za udział w naszej akcji!
PLATAN LOLEK TO NASZE WSPÓLNE DWUNASTKOWE DRZEWO!
Materiał prasowy o Lolku:
Pełna galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/sQK6UfLL7eu8Tx753

20 kwietnia 2018 r., odbyły się w LO XII "Drzwi Otwarte". Uczniowie przygotowali liczne atrakcje dla gości.  Na promocji szkoły pojawiło się 382 gimnazjalistów oraz 90 rodziców - cieszyła nas ogromnie ilość osób zainteresowanych ofertą Dwunastki. Każdy na wstępie otrzymał ulotkę z wypisanymi profilami i klasami; poza tym zaproszeni goście mogli poprosić o pomoc w udzieleniu informacji specjalnie wyznaczonego ucznia-przewodnika.

Prezentacja na auli, wykłady i lekcje pokazowe,  a także rozmowa z przyszłymi nauczycielami - to tylko niektóre z punktów programów Drzwi Otwartych.  Cała impreza skończyła się ok. godz. 19.00,  każdy wyszedł z liceum zadowolony i uśmiechnięty. Bardzo dziękujemy za Waszą obecność i liczne pytania.

A. Piechowicz
DSC_8354

LO XII

DSC_8388

DSC_8400

DSC_8421

DSC_8425

DSC_8469

DSC_8459

DSC_8438

Pełna galeria zdjęć dostępna pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/Ah4QAwzXRk4gpBYw8

Drodzy Gimnazjaliści, raz jeszcze ZAPRASZAMY!