W dniach 7. – 15. kwietnia 2018 r. grupa 16 uczniów z naszej Szkoły uczestniczyła w polsko- niemieckiej wymianie. W tym roku naszym partnerem jest Einstein-Gymnasium w Kehl, (Bundesland Badenia –Wirtembergia), szkoła z którą prowadzimy najdłużej wymiany, bo od roku 1994. Ten wspólny międzynarodowy projekt jest możliwy dzięki znacznemu dofinansowaniu przez organizację „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”, za które to wsparcie z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy! Poniżej relacja naszej uczennicy z tegorocznego pobytu:

„ W kwietniu 2018 roku jako uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu mieliśmy okazję wzięcia udziału w pierwszej części wymiany polsko-niemieckiej, którą była wizyta w Kehl. W sobotę 7 kwietnia wyjechaliśmy z Dworca Autobusowego o godz. 21.30. Na miejscu byliśmy w niedzielę o godz. 11.30. Tam spotkaliśmy się z naszymi parterami i pojechaliśmy do ich domów. Po południu tego samego dnia wszyscy spotkaliśmy się w parku, aby się lepiej poznać i przełamać pierwsze lody – spacerowaliśmy, graliśmy wspólnie w gry i wybraliśmy się do wesołego miasteczka.
W poniedziałek mieliśmy szansę poznać innych uczniów i zobaczyć niemiecką szkołę – Einstein Gymnasium w Kehl, gdzie spędziliśmy cały dzień, uczestnicząc w lekcjach naszych partnerów z wymiany. Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce, czekały na nas gry integracyjne w sali gimnastycznej.
Kolejnego dnia zaplanowana była wycieczka w góry, zwiedzanie Baden-Baden i wizyta w Caracalla Thermy. Tym razem byli z nami tylko niektórzy niemieccy uczniowie – pozostali zostali w szkole. Autobus zawiózł nas na początek szlaku, którym wyruszyliśmy. Przed południem udało nam się dotrzeć do Mummelsee, gdzie był czas na krótki odpoczynek. Później autobusem przejechaliśmy do Baden-Baden, gdzie czekała na nas przewodniczka. Podczas spaceru poznaliśmy etymologię oraz historię miejsca. Na koniec czekało nas wejście do term. Do Kehl powróciliśmy wieczorem i udaliśmy się do domów.
W środę na cały dzień udaliśmy się do parku rozrywki Europa Park, gdzie tym razem byli z nami ci niemieccy uczniowie, którzy dzień wcześniej zostali w szkole. Mogliśmy tam oglądać przedstawienia, zjeżdżać na roller-coasterach, brać udział w pokazach multimedialnych oraz zwyczajnie podziwiać to niesamowite miejsce.
W czwartek wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć Parlament Europejski w Strasbourgu, który zwiedziliśmy wraz z przewodniczką. Mieliśmy szczęście zobaczyć początek obrad europarlamentu młodzieży, w tym wysłuchać również przemowy reprezentantów z Polski, którzy byli z wrocławskiego liceum. Później udaliśmy się na spacer po mieście i wysłuchaliśmy referatów, a chętni uczniowie mogli pozostać w Strasbourgu ze swoimi partnerami z wymiany aż do wieczora. Kolejnego dnia udaliśmy się na pierwsze lekcje do szkoły, później wszyscy wzięliśmy udział w oficjalnym podsumowaniu wspólnego tygodnia. Przy „pożegnalnym preclu” prezentowaliśmy pantomimicznie wydarzenia z naszego pobytu i rywalizowaliśmy, która grupa odgadnie więcej atrakcji. Wieczorem niemieccy uczniowie urządzili w Kehl pożegnalne przyjęcie, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie zaangażowani w wymianę. Sobotni poranek każdy mógł spędzić ze swoim partnerem z wymiany w dowolny sposób. Na przystanku autobusowym w Kehl zebraliśmy się o godz. 15.30. Tam padły ostatnie pożegnalne słowa i obietnice związane z rewizytą Niemców w Polsce. Do Wrocławia przyjechaliśmy w niedzielę skoro świt, skąd odebrali nas rodzice. Uważam, że udział w wymianie był ciekawy i wartościowy. Mogliśmy poznać inną kulturę, zobaczyć piękne miejsca i zawrzeć nowe znajomości. Myślę, że, podobnie jak ja, wszyscy uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekają na wizytę Niemców w czerwcu.

Zuzanna Banaś 1a

Pełna galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/f5yGv01yEZU6171Y2