Końcówka października nas nie rozpieszcza, ale aura w ostatni piątek obłaskawiła Wrocław pogodnym i słonecznym popołudniem, dzięki czemu sukcesem zakończyła się, współorganizowana przez uczniów naszego liceum, gra terenowa.
Wespół z opiekunami i podopiecznymi Wrocławskich Centrów Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży, sponsorowani przez Gminę Wrocław, 26 października 2018 roku opanowaliśmy wrocławski Ogród Zoologiczny.
Konkursy i zabawy, przygotowane przez licealistów dla dzieciaków, stały się źródłem nauki. Nauki uniwersalnej, bo związanej ze światem fauny i flory, ale także - a może przede wszystkim - nauki ściśle powiązanej ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.
Poszukiwania zaginionego boćka, który postanowił zawrócić z podróży do Afryki, by uczestniczyć w tak istotnym dla Polski święcie, zajęły sporo czasu, przysporzyły wiele radości i stały się źródłem refleksji dla starszych uczestników zabawy 🙂
Co tu dużo mówić - z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję terenowej gry dla naszych młodszych kolegów. Organizatorom zaś serdecznie dziękujemy za zaufanie i możliwość współpracy w dobrej sprawie.
Uczniowie LO XII

SONY DSC

W poniedziałek 22 października odbyła się pierwsza tura zajęć prowadzonych w naszej szkole w ramach współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Powadzone przez dr Joannę Macalik zajęcia – Personal Branding on the Internet adresowane były do wszystkich grup ekonomicznych w szkole.
W ramach projektu Liderzy Sukcesu w ciągu całego roku szkolnego planowanych jest szereg innych zajęć o charakterze wykładów i warsztatów, w których uczestniczyć będą grupy klas o profilu ekonomicznym.

22.10.2018 roku w amfiteatrze LO nr XII we Wrocławiu miała miejsce uroczystość ważna dla drzew i ludzi. Przy udziale świetnych gości posadziliśmy 3 jubileuszowe lipy drobnolistne Tilia cordata. Ich imiona wyłonione zostały w konkursie, który zaangażował przy głosowaniu 600 osób, czyli niemal całą społeczność szkoły. Spłynęło ponad 150 propozycji imion! Lipy posadzono w pobliżu ich starszego kolegi, platana klonolistnego LOLKA, który ma już 160 lat. Wiosną w podobnym konkursie nadaliśmy mu takie imię „bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka”. Lipa może żyć nawet 800 lat więc nasze dziś jeszcze młode drzewka mogą długo przypominać trzy ważne jubileusze, którym są poświęcone:

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości –  „LI-100-PA-dówka”, imię zaproponowane przez Weronikę Horążykiewicz z klasy 2B;

100-lecie nadania praw wyborczych kobietom w Polsce – lipa TOLA – „bo Bolek Chrobry ma Lolka, a Tola ma Bolka i Lolka”; to imię zaproponowane przez Maksymiliana Drabika i Mateusza Wróblewskiego z kl. 1A;

100-lecie Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – lipa LEILA – czyli słowiańska bogini piękna i opiekunka lip; takie imię zaproponował Mateusz Nosek z kl. 2A.

Zaszczycili nas goście, którzy pomogli przy sadzeniu lip:
Bohdan Aniszczyk z Komisji Edukacji i Młodzieży Rady Miejskiej Wrocławia;
Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Departamencie Edukacji;
prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – patron klas przyrodniczych w Dwunastce;
Jolanta Węgiel, koordynatorka współpracy Wydziału Leśnego UPP z Dwunastką;
Dorota Chmielowiec-Tyszko i Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji EKOrozwoju;
- liczna delegacja pracowników firmy EACTIVE #wiemyjak z właścicielami Michałem Kliszczakiem i Paulą Wornalkiewicz-Kliszczak na czele oraz Aleksandrą Sawicką - kierownikiem działu marketingu, absolwentką Dwunastki i Aleksandrą Stalą - koordynatorką współpracy ze szkołą w sprawie drzew.

SKĄD TE LIPY?

Sąsiedzi LO Nr XII, firma EACTIVE #wiemyjak, postanowili uczcić swoje 18-te urodziny sadząc 18 drzew we Wrocławiu, na terenie różnych zaprzyjaźnionych instytucji. Akcję nazwali Urodzinowym Pozycjonowaniem Drzew, bo też między innymi pozycjonowaniem stron w internecie firma ta się zajmuje.

Aż 5 lip drobnolistnych trafiło do Dwunastki. Trzy z nich to prawdziwe „VID” - „Very Important Drzewa”, lipy jubileuszowe. Pozostałe, nie mniej ważne, zostaną posadzone przez dwunastkowe klasy przyrodnicze w ramach specjalnych warsztatów Fundacji EKOrozwoju - „Klimat do zmiany”.

Dlaczego warto sadzić drzewa? Bo zmieniają szalejący ostatnio klimat na przyjaźniejszy. Są potrzebne ludziom i przyrodzie miasta – owadom, ptakom, mikroorganizmom. Poza tym są piękne i mają szanse nas przeżyć.

LIPA A SPRAWA DWUNASTKI
Lipa drobnolistna jest drzewem bardzo ważnym nie tylko dla ekosystemu lasu ale i dla polskiej poezji (Kochanowski i długa lista jego kolegów po piórze) oraz szeroko rozumianej kultury (rzeźby lipowe, różne tradycje i wierzenia, miód). Jest to również drzewo ważne dla historii LO Nr XII we Wrocławiu. Stara, przedwojenna lipa, którą uczniowie i nauczyciele mijają codziennie przy bramie głównej, ma swój udział w genezie programu dwunastkowych wymian zagranicznych . To jej widok, wciąż żywej i zdrowej, mocno wzruszył w latach 90-tych pewnego starszego turystę z Niemiec. A był to przedwojenny nauczyciel szkoły, która mieściła się w naszym budynku. Z tych jego łez wzruszenia zrodził się realny kontakt z placówkami oświatowymi w Niemczech. Wkrótce nasze wymiany zagraniczne objęły również inne kraje – Francję, Wielką Brytanię, Holandię, Włochy, Ukrainę i Izrael. Tak to losy drzew splatają się z losami ludzi. Od dziś ten gatunek drzewa staje się dla Dwunastki jeszcze ważniejszy...

Tak jubileuszowe lipy w Dwunastce pokazuje portal naszemiasto.pl:
a tu relacja ze strony firmy EACTIVE#wiemyjak, ofiarodawcy sadzonek:

Galeria zdjęć: https://photos.app.goo.gl/jijQsNQ2KVoT8yKb9