WYGRANA DRUŻYNY DWUNASTKI W KONKURSIE DEBAT OXFORDZKICH

Z radością informujemy o dużym sukcesie drużyny debatanckiej w składzie:

Zuzanna Banaś (II A), Aleksandra Misztal (II C), Hubert Szymański (II D), Mateusz Nosek (II A), Wojtek Pater (II A).

Drużyna wygrała Konkurs Debat Oxfordzkich organizowany przez Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Michała Ujazdowskiego. W finale pokonała drużynę z Liceum Ogólnokształcącego Nr XIV. Nagrodą jest wyjazd do Brukseli.

Nauczyciele Historii i WOSu

Zdjęcia: https://www.facebook.com/kmujazdowski/

Zrzut ekranu 2018-11-2 o 14.17.33

Zrzut ekranu 2018-11-2 o 14.20.22
Zrzut ekranu 2018-11-2 o 14.17.47

,,Litwo, ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie”... W sercach wszystkich Polakach głęboko zakotwiczone jest  to zdanie i zdania po nim następujące. Jednak czy wersja, którą teraz znamy jest wersją oryginalną? Ile lat miała Telimena, a ile Zosia, gdy młody Tadeusz się do nich zalecał? Jak wyglądały sposoby egzekwowania prawa w Rzeczypospolitej szlacheckiej? Na te oraz inne pytania klasa 2C odnalazła odpowiedź w Muzeum Pana Tadeusza podczas lekcji muzealnej dotyczącej sarmatyzmu w środę 24 X. Podczas zaledwie jednogodzinnej przechadzki mieliśmy okazję nie tylko ujrzeć jeden z największych zabytków polskiej literatury – rękopis ,,Pana Tadeusza” (na jego podstawie można wywnioskować, że Adam Mickiewicz, nie przykładał w szkole zbyt dużej uwagi do kaligrafii...), ale także rekonstrukcje polskich strojów szlacheckich czy dworków. Wzięliśmy również udział w symulacji zajazdu czy degustacji dawnych przypraw, na przykład goździków czy czosnku niedźwiedziego.

Dzięki tym  zajęciom czytanie ,,Pana Tadeusza” i innych dzieł naszego wielkiego wieszcza już nigdy nie będzie takie same, pragniemy wobec tego podziękować p. prof. Dianie Gawineckiej oraz p.prof. Agnieszce Szymańskiej za opiekę i umożliwienie nam zakosztowania tak niezwykłego doświadczenia oraz naszym przewodnikom, którzy zabrali nas we wciągający świat szlacheckich obyczajów i wojenek.

Aleksandra Misztal, klasa 2c

DSCF9157 DSCF9161 DSCF9168 DSCF9169 DSCF9172

W tym roku Ogólnopolski Konkurs „Mag Słowa” miał wiele kategorii. Uczniowie Dwunastki, jak każdego roku, odkąd konkurs istnieje, wzięli w nim udział. W części recytatorskiej niestety nie powiodło się, jednakże w kategorii literacko – plastycznej Amelia Kołomańska z 3G za znakomitą grafikę obrazującą tom Różewicza pod tytułem „Matka odchodzi” otrzymała I miejsce, natomiast w kategorii literackiej Aleksandra Rycharska z 2C zajęła III miejsce, a Weronika Chwałek z 1B została wyróżniona. Gala Konkursu „Mag Słowa” odbyła się 29 X 2018r. w gmachu Zespołu Szkół Akademickich. Można było posłuchać recytacji nagrodzonych, zobaczyć film o Różewiczu oraz prace plastyczne inspirowane jego twórczością. Każdy z nagrodzonych otrzymał też okolicznościowe wydawnictwo zawierające między innymi najlepsze, nagrodzone  prace.

Diana Gawinecka