„Wszystko zaczyna się od języka”

Fala hejtu, która ogarnia nas każdego dnia zaowocowała w sposób tragiczny. Doszło do zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wydarzenie to wstrząsnęło Polakami. Uderzyło również  w naszych uczniów, dla których wydarzenie to było szokiem. Zaczęliśmy zastanawiać się nad przyczynami i naszym własnym udziałem w codziennym sianiu niechęci, czy, czasami mimowolnym obrażaniu innych, używaniu potocznych określeń, które wywodzą się ze stereotypowego postrzegania grup społecznych i narodowych. Ze względu na własne refleksje zgodziliśmy się, na spotkanie z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem i włączenie się w program magistratu wrocławskiego, którego celem jest rezygnacja z hejtu w sieci i codziennych rozmowach, traktowanie z szacunkiem każdego człowieka, bez względu na rasę, płeć, poglądy polityczne, czy orientację seksualną. Pan Prezydent odwiedził nas 16 stycznia, spotkał się z klasą 3d, lekcję poprowadziła pani Anna Wąsiel-Alberska. Pan Prezydent podzielił się z nami swoimi refleksjami po śmierci prezydenta Gdańska, którego znał osobiście. Po krótkim wystąpieniu prezydenta Sutryka, uczniowie podzielili się własnymi przemyśleniami na temat  „mowy nienawiści”, a nauczycielka wskazała na przyczyny naszych, czasami nieuświadomionych zachowań. Głównym przesłaniem lekcji było zrozumienie, że słowa ranią i odczłowieczają, stereotypy powodują niesprawiedliwe oceny, które wywołują negatywne emocje. Że język, słowa, które dehumanizują, mogą prowadzić do pogardy, odrzucenia, czy w końcu usprawiedliwiać zbrodnię. Chcielibyśmy, by przesłanie z naszej lekcji dotarło do jak największej liczby młodych ludzi. To od nich będzie zależeć przyszłość.

Pamiętajcie. Wszystko zaczyna się od słów

Anna Wąsiel-Alberska