Szanowni Rodzice, Drodzy Kandydaci,

szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się w zakładce DLA KANDYDATA

ZAPRASZAMY!

W dniach 24-29.04.2019r. odbyła się pierwsza część wymiany ze Schwalmgymnasium w Schwalmstadt (Hesja) . Realizowany projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Koordynatorkami tegorocznego projektu są prof. Beata Dzięgielewska i prof. Agata Skaczyło.
Oddajmy głos uczestnikom tegorocznej wymiany:

„Po prawie dziesięciogodzinnej podróży nastała długo wyczekiwana chwila – spotkanie naszych partnerów z wymiany. Gdy dotarliśmy do Schwalmstadt, było stosunkowo późno, dlatego większość z nas po udaniu się do „nowych rodzin” poszła spać.
Następnego dnia w szkole powitał nas dyrektor oraz pani Schimmelpfennig – emerytowana nauczycielka historii sztuki, która zainicjowała pierwsze kontakty między naszymi szkołami.
Później udaliśmy się na spacer po starówce Treysa i na spotkanie z burmistrzem, który pokrótce przedstawił historię miasta. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie z tych stron pochodzi wiele bajek braci Grimm, a ze Schwalmstadt bajka o Czerwonym Kapturku.
W tym dniu braliśmy też udział w lekcjach. Mnie przypadła w udziale lekcja historii z tematem okresu międzywojennego i etyka, gdzie omawiana była filozofia Immanuela Kanta.
Resztę dnia spędziliśmy w naszych nowych domach, ciwsząc się swoim towarzystwem i szlifując języka niemiecki.” (Joasia, 2h)

„ Po dwóch dniach spędzonych na zwiedzaniu okolicznych miasteczek oraz zajęciach integracyjnych nadeszła pora na Frankfurt. Gdyby nie dwugodzinny czas podróży, z łatwością można by pomylić go z Nowym Jorkiem. Drapacze chmur i nowoczesna zabudowa to cechy charakterystyczne miasta, jednakże w wielu miejscach zachowały się przykłady budownictwa szachulcowego (mur pruski). Jednym z punktów programu była wizyta w domu rodzinnym J.W.Goethego. To właśnie tutaj urodził najwybitniejszy twórca literatury niemieckiej. Potem udaliśmy się na Main Tower – wieżę widokową, gdzie z wysokości 190m. mogliśmy podziwiać Frankfurt z lotu ptaka. Pomimo chłodu możemy śmiało powiedzieć że był to jeden z najlepszych punktów naszego programu.” (Patrycja, 2c)

„Kolejny dzień wymiany zaczęliśmy od podróży do Marburga - miasteczka uniwersyteckiego, które słynie, uwaga biol-chemy - ze studiów medycznych.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła św. Elżbiety – tam zaczęła się historia zakonu krzyżackiego. Następnie przez park przeszliśmy na zamek, gdzie znajduje się największa na świecie „sypialnia” nietoperzy. Potem punktem programu był park linowy, a na koniec dnia uczestniczyliśmy w imprezie pożegnalnej . Ten dzień z pewnością był pełen emocji i niesamowitych wrażeń.
Piątek – dzień wyjazdu. Wspólne śniadanie, quiz dotyczący Schwalm Stadt. Podzieleni na polsko-niemieckie grupy konkurowaliśmy ze sobą o złotą paczkę żelków Haribo, którą zdobyła grupa Kacpra. Ogromne wrażenie wywarł na nas film wykonany przez Patrycję Michalczyk z klasy 2c. Dotyczył on naszego miasta Wrocławia. PO ciepłych słowach pożegnania, pełni żalu, że ten czas tak szybko minął , wyruszyliśmy do domu. Z niecierpliwością czekamy na czerwiec i przyjazd naszych przyjaciół z Niemiec.”(Emilia, 1a)