Z radością informujemy, że w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2019 uczeń klasy 1g Łukasz Dubicki zdobył Wyróżnienie w kategorii Junior.
Serdecznie Gratulujemy!
Zespół Matematyków

5 czerwca br. uczniowie naszej szkoły pod opieką prof. Anny Gil-Kisieckiej uczestniczyli w wykładzie dr Dona Norimi Futaby, naukowca z Uniwersytetu Kalifornijskiego, odkrywcy metody szybkiego wytwarzania nanorurek węglowych. Wykład odbył się na Politechnice Wrocławskiej i był zatytułowany „Serendipity in Science; Nanotechnology from a Person who works with Carbon Nanotubes.”
Wykład został poprzedzony przedmową Przewodniczącego jednego z Samorządów Studenckich, który przybliżył słuchaczom codzienne warunki nauki na uczelni, a także zaprezentował projekty – wyniki pracy kół naukowych. Znalazły się wśród nich tak nowatorskie koncepcje jak sieć LI-FI (internet dostarczany za pośrednictwem światła) czy mechatroniczny jacht.
Po wstąpieniu na mównicę, dr Futaba wygłosił szeroki, wielopłaszczyznowy wykład dotyczący szczegółów swojej branży, historii swego odkrycia, a także ogólnego znaczenia i źródeł innowacji w świecie naukowym. Uczestnicy nauczyli się m.in. czym są nanorurki węglowe i jak mogą zrewolucjonizować nowoczesną technikę, jak wygląda praca w wielkim rządowym zakładzie badań, oraz że, choć największe szanse na dokonanie przełomu mają największe umysły, innowacja nie zawsze bywa systematycznym, zaplanowanym procesem.
Uczniowie „Dwunastki” byli bardzo zaangażowani i chętnie zadawali pytania, a otwarta postawa dr Futaby pomogła im zaspokoić głód wiedzy. Wykład był niezwykle ciekawym i inspirującym wydarzeniem.
Paweł Kacperski, kl. 2C
Więcej o dr Futabie można przeczytać tutaj: