Gala VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego

przez LO XII

W dniu 5 grudnia 2016r. w klubie szkolnym LO XII odbyła się gala VII Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego. Wcześniej  – 17 listopada 2016r. -uczniowie z LO nr:  VII, VIII, XII, XIII i XVII tłumaczyli wiersz Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Miłość”  na język niemiecki i Ericha Kästnera pt. „Stiller Besuch” na język polski. Jury w składzie: pan Jacek Kowalski  – przewodniczący jury, pani Beata Tadla – Matkowska (nauczycielka języka niemieckiego w LO nr VII), pani Arleta Łuczak (nauczycielka języka niemieckiego w LO nr XII)  i pani Diana Gawinecka  (nauczycielka języka polskiego w LO nr XII), posługując się  powszechnie uznanymi kryteriami oceny przekładu, takimi jak: poprawność językowa, zgodność z treścią oryginału i adekwatność formy artystycznej, wybrało zwycięzców i wyróżniło uczestników za najlepszy przekład na język polski i język niemiecki. Przewodniczący jury, pan Jacek Kowalski, jest absolwentem  filologii germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu  Pedagogicznego. Jest  związany ze środowiskiem teatru Stygmator w Krakowie. Pisze w języku polski   i  niemieckim. Opublikował   osiem tomików  wierszy. Podczas gali ustosunkował się do prac konkursowych. Wyjaśnił, na czym polegało niebezpieczeństwo przekładu wybranych do konkursu wierszy. Wygłosił też wykład o twórczości Ericha Kästnera. Zaproszeni goście, a wśród : pani Dalia Żminkowska –kierowniczka Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu, wspierająca Konkurs Translatorski od początku jego zaistnienia, oraz pani wicedyrektor Agnieszka Wrońska, mieli okazję zapoznać się z prezentacją uczniów: Emilii Głowacz i Wojciecha Pikuły z klasy 1B  dotyczącej  życia i twórczości Kazimierza Wierzyńskiego  oraz z prezentacją ukazującą sylwetkę i typ działalności literackiej Ericha Kästnera, którą przedstawiła Aleksandra Charuba z klasy 3A. Dodatkowo zostały zaprezentowane wiersze obu poetów i nagrodzone tłumaczenia. Recytowały: Lena Fałtynowicz z klasy 2B i Anna Kobylański z klasy 3C.

Na zakończenie gali  przyznano nagrody.

Wyróżnienia otrzymali:

  • Anna Kobylański z LO nr XII (opiekun: p. Arleta Łuczak i p. Katarzyna Zasada)
  • Marcel Alexander Krotofilski z LO nr VIII (opiekun:   Joanna Fuławka i p. Edyta Jarzębowska)
  • Maksymilian Feruga   z LO nr XIII (opiekun: p. Danuta Lesiak i p. Joanna Łuczak)

Nagrody otrzymali:

  • I miejsce: Adelheid Ilgmann z LO nr XIII (opiekun: p. Danuta Lesiak i p. Joanna Łuczak)
  • II miejsce: Jonasz Wiewiór z LO nr XIII (opiekun: p. Katarzyna Dubik i p. Joanna Łuczak)
  • III miejsce: Urszula Charuk z LO nr XII (opiekun: p. Arleta Łuczak i p. Ewa Promna- Baj)

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz ich nauczycielom  gratulujemy. Dziękujemy pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom.

Pragniemy także podziękować sponsorom: Bibliotece Austriackiej, Pani Dyrektor LO Nr XII  dr Danucie Daszkiewicz – Ordyłowskiej oraz Radzie Szkoły przy LO Nr XII.

 w imieniu swoim i drugiej koordynatorki konkursu p. Arlety Łuczak
Diana Gawinecka

[foogallery id=”11459″]

0 komentarz

Posty, które mogą Cię zainteresować