Gala X Międzyszkolnego Polsko – Niemieckiego Konkursu Translatorskiego

16 grudnia 2019r. odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym nr XII we Wrocławiu uroczysta gala X Międzyszkolnego Polsko – Niemieckiego Konkursu Translatorskiego.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów z 4 wrocławskich liceów ogólnokształcących: LO nr III, LO nr IV, LO nr XII i LO nr XIII. Zadaniem uczestników konkursu było przetłumaczenie wiersza Ingeborg Bachmann „Die Welt ist weit” na język polski.

Jury w składzie: p. Jacek Kowalski (poeta z Krakowa) – przewodniczący jury, p. Arleta Łuczak (nauczycielka j. niemieckiego w LO  XII) i p. Lidia Cybulska (nauczycielka języka angielskiego w LO XII) wybrało następujących zwycięzców:

1 miejsce – Zofia Kowalik (LO XIII),

2 miejsce – Dominika Łazowy (LO IV),

3 miejsce – Marcel Olsen (LO nr III),

wyróżnienia: Anna Niemiec (LO nr XII), Natalia Lis (LO nr XIII) i Halina Cetera (LO nr XIII)

Na uroczystość przybyli nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie wraz z opiekunami. Obecna była również p. dyrektor  Danuta Daszkiewicz – Ordyłowska, która powitała gości i zgromadzoną publiczność oraz p. dyrektor Agnieszka Wrońska. Imprezę prowadzili uczniowie z klasy 1d_4: Jagoda Borysiak i Bartosz Buczkowski.

Galę uświetnił ciekawym wykładem gość specjalny –  p. Jacek Kowalski (absolwent Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, poeta i tłumacz, piszący w języku polskim i niemieckim). Prezentację multimedialną dotyczącą biografii i twórczości wybranej do przekładu poetki przedstawiła Aleksandra Śmietana z klasy 3c. Wybrany do przekładu utwór Ingeborg Bachmann zaprezentowała Aleksandra Ośmiałowska (1d), a przekład laureatki konkursu – Aleksandra Ceglarska (3d). Na zakończenie gali p. dyrektor Agnieszka Wrońska wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu.

Arleta Łuczak – współorganizatorka konkursu