Hel zdobyty!

Na początku października dzielna ekspedycja naukowa z Dwunastki zdobywała czubek Polski - czyli Półwysep Helski. Byli to uczestnicy Bloku Edukacyjnego "FOKI i inne zwierzęta Bałtyku" z prof. Krystyną Morawską i prof. Łukaszem Iwaniukiem. Mimo arktycznego zimna, huku wiatru i wanien deszczu - dopisywał nam humor godzien wycieczki w tropiki. Bo i Bałtyk - najsłodsze morze świata, jest bardzo egzotyczny. Zamieszkiwany przez niezwykłe, mało znane stwory - zmieraczki, podwoje, garnele, mszywioły...
Faunę bałtycką mieliśmy okazję poznać także od środka (sekcja śledzia...):
1. na zajęciach terenowych i laboratoryjnych w ramach Błękitnej Szkoły - w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (dziękujemy Pracownikom UG za fantastyczne zajęcia!)
2. W Fokarium oraz Muzeum Foki i Domu Morświna
3. W Akwarium Gdyńskim
4. W ZOO Wybrzeża - w Gdańsku-Oliwie, gdzie trafiliśmy akurat w obchody Światowego Dnia Zwierząt i nasze uczennice z tej okazji udzieliły parę wywiadów do mediów
Oprócz tego zwiedziliśmy Gdynię i Gdańsk, gdzie obejrzeliśmy wystawę w Europejskim Centrum Solidarności.
Miłą niespodziankę przeżył prof. Ł.Iwaniuk w Domu Morświna, gdzie w muzealnej gablotce odnalazł... własnoręcznie przez siebie wyrzeźbioną  statuetkę przedstawiającą tego rzadkiego walenia. Był to prezent dla nieżyjącego już wybitnego naukowca, założyciela Stacji i Fokarium - prof. Krzysztofa Skóry wręczony na wykładzie w ramach Środowych Spotkań z Przyrodą - cyklu organizowanego przez LO XII, U.Wr. oraz PTPP "pro Natura".
Wyjazd, mimo pogody nieułatwiającej życia, był taki jak powinien - pouczający i radosny. Nauczyciele dziękują uczniom za dobrą postawę, wspólną naukę i zabawę!