Hel zdobyty!

przez LO XII

Na początku października dzielna ekspedycja naukowa z Dwunastki zdobywała czubek Polski – czyli Półwysep Helski. Byli to uczestnicy Bloku Edukacyjnego “FOKI i inne zwierzęta Bałtyku” z prof. Krystyną Morawską i prof. Łukaszem Iwaniukiem. Mimo arktycznego zimna, huku wiatru i wanien deszczu – dopisywał nam humor godzien wycieczki w tropiki. Bo i Bałtyk – najsłodsze morze świata, jest bardzo egzotyczny. Zamieszkiwany przez niezwykłe, mało znane stwory – zmieraczki, podwoje, garnele, mszywioły…
Faunę bałtycką mieliśmy okazję poznać także od środka (sekcja śledzia…):
1. na zajęciach terenowych i laboratoryjnych w ramach Błękitnej Szkoły – w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu (dziękujemy Pracownikom UG za fantastyczne zajęcia!)
2. W Fokarium oraz Muzeum Foki i Domu Morświna
3. W Akwarium Gdyńskim
4. W ZOO Wybrzeża – w Gdańsku-Oliwie, gdzie trafiliśmy akurat w obchody Światowego Dnia Zwierząt i nasze uczennice z tej okazji udzieliły parę wywiadów do mediów
Oprócz tego zwiedziliśmy Gdynię i Gdańsk, gdzie obejrzeliśmy wystawę w Europejskim Centrum Solidarności.
Miłą niespodziankę przeżył prof. Ł.Iwaniuk w Domu Morświna, gdzie w muzealnej gablotce odnalazł… własnoręcznie przez siebie wyrzeźbioną  statuetkę przedstawiającą tego rzadkiego walenia. Był to prezent dla nieżyjącego już wybitnego naukowca, założyciela Stacji i Fokarium – prof. Krzysztofa Skóry wręczony na wykładzie w ramach Środowych Spotkań z Przyrodą – cyklu organizowanego przez LO XII, U.Wr. oraz PTPP “pro Natura”.
Wyjazd, mimo pogody nieułatwiającej życia, był taki jak powinien – pouczający i radosny. Nauczyciele dziękują uczniom za dobrą postawę, wspólną naukę i zabawę!

 

 

DSC_0449

DSC_0460

DSC_0464

 

0 komentarz

Posty, które mogą Cię zainteresować