III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - twórczość Leopolda Staffa

25 października 2017r. w klubie szkolnym XII LO odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku poświęcona twórczości Leopolda Staffa. Osiemnaścioro uczestników z różnych wrocławskich szkół stawiło czoła trudnym wierszom Staffa, występując w dwóch kategoriach: poezji śpiewanej i recytacji. Organizatorzy określili surowe kryteria oceniania. Liczyły się nie tylko interpretacja tekstu i dykcja, ale także gestykulacja, dobór stroju oraz odpowiednie zagranie emocjami. Trudnego zadania oceny młodych wykonawców podjęły się: pani Diana Gawinecka - polonistka, pani Katarzyna Kocińska - bibliotekarka i gość specjalny pani Monika Braun, która jest aktorką, trenerką personalną, a także nauczycielką aktorstwa i reżyserii. Na początku widownia mogła wysłuchać smutnych, jesiennie melancholijnych wierszy zaśpiewanych z wielkim zaangażowaniem przez kilkoro uczestników. Następnie uczennice i uczniowie recytujący wiersze zaskoczyli widownię swoimi głosami. Cichymi i nieśmiałymi. Głośnymi i mocnymi, które długo odbijały się echem. W sali panowała całkowita cisza, ważne było każde słowo. Po godzinnej naradzie jury doszło do porozumienia. Pani Monika Braun, przed ogłoszeniem werdyktu, zwróciła się do wszystkich uczestników, wskazując mocne i słabe strony ich wystąpień. Przytoczyła także fragment wiersza Czesława Miłosza pt. Stan poetycki, by podkreślić wagę osadzenia ciała w przestrzeni, kierowania głosu do widowni, a także rolę ubioru w osiaganiu konkretnego celu komunikacyjnego podczas śpiewania i recytowania.
W kategorii poezji śpiewanej przyznano tylko drugie miejsce - Mai Korbiel z klasy 2g z XII LO, która wystąpiła z wierszem Deszcz jesienny. Natomiast pierwsze miejsce w kategorii recytacji wierszy zostało przyznane Lenie Fałtynowicz z klasy 3b, także z Dwunastki. Drugie miejsce przypadło Katarzynie Filip z Elektronicznych Zakładów Naukowych. Trzecie miejsce uzyskały aż trzy osoby: Zuzanna Antonowicz z V LO, Magdalena Kołosowska z IV LO i Julia Ziółkowska z VIII LO. W tym roku jury postanowiło wyróżnić także Sarę Walczak z XVII LO.
Gratulacje dla wszystkich uczestników. Podziękowania dla organizatorów.
Do zobaczenia za rok!

[foogallery id="13644"]