Obchody rocznicy Marca'68

Marzec 68 roku, to ważny etap w budowaniu tożsamości Polaków sprzeciwiających się łamaniu prawa przez ówczesna władzę. To również pamięć niechlubnych zachowań Polaków wobec współzamieszkujących Polskę od XIV wieku Żydów. Szanując polskie tradycje i budując u naszych uczniów świadomość historyczną postanowiliśmy włączyć się pamięć o wydarzeniach marca. Chcemy czuć się spadkobiercami strajkujących w imię obrony autonomii uczelni wyższych, studentów Uniwersytetu Wrocławskiego równocześnie pamiętając, jak łatwo rozbudzić negatywne emocje wobec współrodaków, mających inne pochodzenie etniczne.

Katalizatorem strajków studenckich w marcu 1968 roku było zdjęcie inscenizacji Dziadów Adama Mickiewicza, w reżyserii Kazimierza Dejmka. Studenci wystąpili w obronie w wolności wyrazu artystycznego i nie chcieli uznać, że ze względów politycznych zostaną pozbawieni możliwości zobaczenia dzieła polskiego wieszcza w wyjątkowej oprawie, reżyserii i z wybitnym aktorem recytującym Wielką Improwizację. Nasze uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia również rozpoczęły się inscenizacją fragmentu Dziadów przygotowaną przez naszych uczniów w reżyserii p. prof. Haliny Jędrychowskiej. Gościem honorowym na prapremierze przedstawienia był uczestnik wydarzeń z marca 1968 roku, prof. Karol Modzelewski.  Tegoż samego dnia, 1 marca, Profesor spotkał się również z grupa naszych uczniów zainteresowanych problematyką marca. Na spotkaniu Profesor trochę powspominał własna działalność z tamtego okresu, trochę opowiedział o powodach i skutkach wystąpień studenckich. Przybliżył tematykę, odwołując się do własnych wspomnień i wiedzy o funkcjonowaniu państwa w okresie PRL-u.

2 marca odbyła się premiera Dziadów, którą poza drugą grupą naszych uczniów, obejrzeli również zaproszeni goście, reprezentujący wrocławskie uczelnie i władze oświatowe Wrocławia. Po spektaklu, grupy humanistyczne uczestniczyły w panelu dyskusyjnym przedstawicieli nauk humanistyczno-społecznych. Panelistami byli:
Prof. dr hab. Karol Modzelewski, historyk I uczestnik wydarzeń marcowych na UW
Prof. dr hab. Edward Czapiewski, historyk I uczestnik wydarzeń na UWr
Prof. dr hab. Andrzej Antoszewski, politolog  z IP UWr
Dr Łukasz Kamiński, historyk z IH UWr

Paneliści odpowiadali na pytania dotyczące własnych wspomnień, przestawili sytuację międzynarodową, która była preludium marca oraz dokonali oceny wydarzeń z punktu widzenia społecznego i historycznego. Odpowiadali również na pytania z sali.

Wierzymy, ze dzięki szerokiemu spectrum wydarzeń, związanych z 50. rocznicą Marca'68 r. i możliwości spotkania z jego uczestnikami, nasi uczniowie wynieśli dużo pozytywnych wrażeń oraz łatwiej im będzie dokonać ocen wydarzeń marca i ludzi w nich uczestniczących.

Mamy również nadzieję, że uczestnicy panelu znów zaszczycą nas swoją obecnością i podzielą się  z nami swoją wiedza również na inne tematy historyczne i społeczne.

Prezentacja i program:
[gview file="http://lo12.wroc.pl/wp-content/uploads/2018/03/Marzec-68.pptx"]