PROJEKT ,,BARTOSZEWSKI"

Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku, ustanowiono patronem roku 2022 Władysława Bartoszewskiego. Społeczność LOXII także miała okazję świętować setną rocznicę urodzin człowieka wszechstronnego, rzec by można – jednego z ostatnich humanistów – historyka, publicystę, dziennikarza, pisarza, wykładowcę, ale także polityka i dyplomatę.

Dlaczego Bartoszewski?

Powiedzieć o kawalerze Orderu Orła Białego oraz człowieku uhonorowanym tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, iż był działaczem społecznym, to pozbawić go części jego niezwykłej osobowości.

Jego zasługi dla dialogu dawnych wrogów Berlin podsumował Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RFN, a Wiedeń - Wielką Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii. Uzasadnienia były krótkie: za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami. Wytatuowany na przedramieniu obozowy numer 4427 uwiarygadniał jego sądy przedstawiane Niemcom i Austriakom. Trudne słowa adresowane do Polaków stawały się wiarygodne za sprawą dwukrotnego aresztowania i pięcioletniego pobytu w stalinowskim więzieniu.

Władysław Bartoszewski chciał, byśmy pozostali wierni jego maksymie. A brzmiała ona: ,,Warto być przyzwoitym!" 

Słowa te stały się punktem wyjścia dla trzech konkursów międzyszkolnych: literackiego, plastycznego oraz historycznego - dotyczącego znajomości biografii Władysława Bartoszewskiego. Patronowały także zorganizowanym w placówce wykładom i spotkaniom oraz wystawom, które - dzięki uprzejmości Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - mogliśmy oglądać w murach liceum.

Prezentowane plansze pochodziły z trzech, zorganizowanych w Muzeum Pana Tadeusza wystaw: „Życie trudne, lecz nie nudne… Władysław Bartoszewski 1922-2015 w dokumentach, fotografiach, cytatach”, ,,Świat patrzy na tę zbrodnię i milczy…" oraz „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach”.

Pośród zaproszonych gości znaleźli się ludzie wyjątkowi, o bogatym życiorysie, niezwykłych doświadczeniach i wielkich sercach. Mieliśmy okazję wysłuchać Pana Andrzeja Ostoję-Soleckiego, który przybliżył nam historię swoich rodziców - Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata -  Jadwigi i Stanisława Soleckich. Spotkanie z profesorem Stanisławem Gebhardtem było okazją, aby poznać losy świadka II wojny światowej, żołnierza Szarych Szeregów i Armii Krajowej,  więźnia obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Mathausen. Z kolei konfrontacja z biskupem Maciejem Małygą, absolwentem i przyjacielem Dwunastki, pozwoliła pochylić się nad wartościami w świecie współczesnym. 

To był dobrze spędzony czas. Czas refleksji i zadumy nad tym, co minęło, ale i nad tym, co uniwersalne, niezmienne w ludzkich zachowaniach. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - link

chevron-downmenu-circlecross-circle