Referendum

W dniu 3 września 2015 roku odbyła się naszej Szkole dyskusja przed referendalna.
Tematem dyskusji miały być pytania zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego
i prezydenta Andrzeja Dudę. Ważną częścią spotkania była naszym zdaniem również część merytoryczna, przygotowująca uczniów do udziału w referendum i wskazująca na znaczenie referendum w państwie demokratycznym i umiejscowienie referendum w polskim systemie konstytucyjnym.
Merytorycznym  wprowadzeniem rozpoczął spotkanie prof. dr hab. Andrzej Antoszewski,
kierownik zakładu Systemów Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Drugim ekspertem merytorycznym był dyrektor Instytutu, prof. Robert Alberski.
Uczestnikami dyskusji byli p. Karol Maluchnik, reprezentujący ruch na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP i przeciwnik tychże p. Maciej Słobodzian, absolwent naszej Szkoły, zaangażowany w różne ruchy społeczne na terenie Wrocławia.
Panowie wypowiadali własne sady o pytaniach referendalnych, a także odpowiadali na pytania naszych uczniów. Tematykę spotkania zdominowały jednomandatowe okręgi wyborcze, które budzą duże emocje wśród uczniów "Dwunastki". Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas trzecich, jako że oni właśnie w dużej części mogą wziąć udział w referendum, wśród nich również są uczniowie, którzy w najbliższym czasie uzyskają prawa wyborcze. Spotkanie było dość burzliwe, ale wszyscy jego uczestnicy
zachowali wysoki poziom kultury osobistej i duża wiedzę merytoryczną.

Spotkanie zorganizowała prof. Anna Wąsiel-Alberska

chevron-downmenu-circlecross-circle