Szkolna Liga Historyczna

SZKOLNA LIGA HISTORYCZNA

Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu jest organizatorem konkursu historycznego
"Szkolna Liga Historyczna". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów LO nr XII.

W zawodach mogą wziąć uczniowie wszystkich klas.
Zawody odbędą się w czterech turach i zakończą się etapem finałowym.

Do zawodów można przystąpić w dowolnym momencie. W czterech pierwszych etapach uczniowie będą rozwiązywać testy – każdy z nich poświęcony innym zagadnieniom. Wyniki poszczególnych etapów będą sumowane. Do finału zakwalifikują się uczniowie z najwyższą liczbą punktów (liczą się 3 najwyższe wyniki − najsłabszy wynik zostanie odrzucony). Zawody finałowe odbędą się w formule Vabank i będą miały charakter ustny. Uczniowie będą odpowiadać na pytania o wybranej przez nich skali trudności. W przypadku poprawnej odpowiedzi uzyskają wylicytowaną liczbę punktów.
Zwycięzcą zostanie osoba, która po ostatniej turze będzie miała największą liczbę punktów.

Finaliści otrzymają nagrody ufundowane przez Dyrektora Szkoły.

Po każdym etapie najlepsi uczestnicy otrzymają punkty z historii wliczone do oceny semestralnej.
Każdy, kto z danego testu otrzyma minimum 50% uzyska 5 punktów. Za zajęcie 3 miejsce w każdym teście dodatkowo uzyskuje się kolejne 5 punktów, za 2 miejsce 10 punktów, a za 1 miejsce 15 punktów.

Tematem V edycji konkursu jest XX-lecie międzywojenne. Testy eliminacyjne zostaną ułożone na podstawie: podręcznika, zeszytów historycznych "XX-lecie międzywojenne"
oraz książki Wojciecha Roszkowskiego "Najnowsza historia Polski".

a)     test 1 – 18 listopada 2015 – Narodzimy II Rzeczypospolitej (lata 1914–21)

b)    test 2 – styczeń 2016 – Demokracja parlamentarna (lata 1921–26)

c)     test 3 – marzec 2016 – Rządy Józefa Piłsudskiego (lata 1926–35)

d)    test 4 – kwiecień 2016 – U progu wojny (lata 1935–39)