Szkolny Poliglota – Finał XI edycji konkursu już za nami!

Dnia 28 lutego 2018 r. w naszej szkole odbyła się kolejna, jedenasta edycja konkursu Szkolny Poliglota, w trakcie którego uczniowie wrocławskich liceów mieli za zadanie wykazać się biegłą znajomością dwóch języków obcych – angielskiego, oraz, do wyboru, francuskiego lub niemieckiego, a także kultury tych krajów.

Jako że Liceum Nr XII podąża z duchem czasu, uczestnicy, w ramach sprawdzenia swojej wiedzy o obyczajach innych narodów mieli okazję ze skorzystania z platformy Kahoot! – tam, oprócz poprawności liczy się również szybkość podania odpowiedzi. Oczywiście, finaliści sprostali temu wyzwaniu, mimo że pytania dotyczyły wszelkich dziedzin życia. Czekała przed nimi druga część – musieli przygotować jednominutową wypowiedź na wylosowany temat. Czas do namysłu – 60 sekund! Na szczęście każdy uczeń nie dość, że wykazał się biegłą znajomością obu języków, to jeszcze zaciekawił swoją przemową jury, w skład którego wchodziły nauczycielki z naszej szkoły – prof. Iwona Zaniewska oraz p. Patrycja Machowiec, oraz wykładowcy Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu, p. dr Anna Pol, p. Joanna Zawadzka-Kaczmarek, oraz obywatelka Wielkiej Brytanii, p. Bayda’a Nasralla.

Po tych zmaganiach na uczestników oraz publiczność czekała wspaniała niespodzianka – p. Bayda’a Nasralla z wygłosiła wykład o zwyczajach w Wielkiej Brytanii. Wielu z nas myśli że dobrze zna wyspiarską kulturę, lecz dopiero prawdziwa obywatelka Zjednoczonego Królestwa może pokazać Polakom, co naprawdę znaczy być Brytyjczykiem. Czas oczekiwania na wyniki umilił nam także niesamowity duet Mai Korbiel i Laury Gronek, który z pewnością mocą swych głosów pomógł  finalistom pokonać stres.

W końcu przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców. W tym roku I miejsce zajął uczeń naszego liceum – Mateusz Rokita z klasy 1D – dzięki swej wiedzy i umiejętnościom zdobył miejsce na półrocznym kursie wybranego języka ufundowanym przez WSF oraz torbę wypełnioną literaturą obcojęzyczną w oryginale. Na kolejnych stopniach podium uplasowali się Michał Zieliński z Liceum Ogólnokształcącego nr III oraz Maksymilian Feruga a Liceum Ogólnokształcącego nr XIII. Otrzymali oni nagrody w postaci gadżetów elektronicznych, ufundowane przez Liceum Ogólnokształcące Nr XII. Pozostali finaliści:, Zuzanna Majewska, Piotr Michrowski, Paweł Podwórny, Dominika Specht oraz Andrzej Turko otrzymali wyróżnienia i dzięki uprzejmości księgarni International House oraz wydawnictw: Macmillan i Pearson zostali obdarowani książkami w językach konkursowych.

Dziękujemy wszystkim za udział – taki popis zdolności językowych niejednego zmotywuje do nauki – i zapraszamy za rok. Szczególne podziękowania należą się p. Annie Gil-Kisieckiej oraz p. Beacie Dzięgielewskiej, dzięki którym konkurs mógł dojść do skutku.

Aleksandra Misztal, kl. 1C

Konkurs w całości poprowadziły wspaniałe konferansjerki: Klara Leszczak, kl. 2F oraz Aleksandra Misztal, kl. 1C.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla technicznych: Maksa Milewskiego, Mateusza Gronkowskiego, Grzegorza Biernackiego i Janka Josińskiego oraz dla niezawodnej klasy 1C za pomoc w przygotowaniu finału konkursu.

Organizatorki

LOXII IMG_8037 IMG_8040 IMG_8053 IMG_8088