Uczniowie XII idą na Multisensoryczną Wystawę o Impresjonistach

Młodzi ludzie noszą koszulki, szmaciane torby i inne gadżety z obrazami namalowanymi przez wielkich malarzy; czy mają jednak świadomość, czyje dzieło widnieje na ich rzeczach... Popkultura niewątpliwie upowszechniła malarstwo dawne i nowsze, należy mieć również w pamięci Marcela Duchampa, który pokazał, jak można bawić się sztuką, malując, chociażby Mona Lisę z wąsami... Warto jednak znać malarstwo i wiedzieć, jaki obraz widnieje na naszej bluzie...
Uczniowie klasy II F i III E zanurzyli się w świecie obrazów  XIX-wiecznej Europy, patrzyli na nie oczyma malarzy impresjonistów, którzy nakazywali łapać impresjonistyczną instant. Młody człowiek szybko się męczy i nie zawsze daje radę koncentrować się na oglądaniu wielu dzieł sztuki naraz.  Ta  multisensoryczna wystawa jest kapitalnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają 16, czy 17 lat, daje bowiem możliwość oglądania obrazów, leżąc swobodnie na pufach niczym na łące kwiatów.
Prace impresjonistów są wystawiane i podziwiane na całym świecie od 150 lat - ale nigdy wcześniej nie były oglądane w tak dużej skali, pozwala na to technologia Digital Art 360, która łączy rzeczywistość ze światem cyfrowym, umożliwiając niejako wejście w konkretny obraz malarstwa impresjonizmu. Dzieła  są wyświetlane na ogromnych ekranach o powierzchni powyżej 2000m2, uwydatniając śmiałe pociągnięcia pędzla Moneta, van Gogha, Renoira, Gauguina, czy innych. Narracja lektora pomaga lepiej zrozumieć obrazy, tworzy ich historię osadzoną najczęściej w XIX- wiecznym Paryżu.
Zanim jednak weszliśmy do części multisensorycznej uczniowie  mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat malarzy impresjonistów. Ta część wystawy oferuje również wierne kopie obrazów najbardziej znanych impresjonistów, w skali 1:1. Zobaczyliśmy również XIX-wieczne fotografie, które uchwyciły sceny z życia bohemy. Mogliśmy także zrobić sobie zdjęcie w wyjątkowej instalacji stworzonej na potrzeby wystawy - w  ogrodzie Clauda Moneta, co też uczyniliśmy.
/ Agnieszka Giżewska- Szwarbuła

chevron-downmenu-circlecross-circle