W podróży po świecie – relacja z Dnia Języków Obcych

Kategorie: aktualności, wiadomości szkolne | 01.03.2020

Dzień Języków Obcych w relacji Pierwszoklasistów:

 

Dnia7 lutego 2020 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych- tradycyjnie w ostatni dzień przed feriami. W tym roku klasy drugie  zaprezentowały następujące kraje: 2A-Australia, 2B- Austria, 2C- Chorwacja, 2D- Holandia, 2E- Japonia, 2F- Kuba i 2G- Rosja.

Mimo utrudnień, które stanowiły nie lada wyzwanie (konieczne było rozstawienie stoisk na korytarzach szkolnych), uczniowie wykazali się niezwykłą determinacją, kreatywnością oraz zaangażowaniem.

Australia – 2A

Stoisko Australii wykonane było z ogromna pasją, lecz jej największa siła kryła się w czym innym. To co budziło u nich największy podziw to stroje i muzyka.
Plemienne przebrania, gra na bębnach i tańce były naprawdę przyjemne zarówno do oglądania jak i do słuchania. Klasa 2A częstowała nas, mini hamburgerami, ciastami, a wszystko ozdobione flagami ich państwa. Inne kraje mogły im też zazdrościć celebrytów, ponieważ klasa 2A postawiła na zespół AC/DC. A wszystkiego dopełniała przebrana wychowawczyni, pani Edyta Morska, która zbierała pieniądze na pomoc Australii. Całokształt był naprawdę przyjemny w odbiorze.

Austria – 2B

Stoisko Austriackie było usytuowane w świetliku na 2 piętrze. Odbywał się tam
Oktoberfest- festiwal piwa (soku jabłkowego). Posmakować mogliśmy również
omletu z musem jabłkowym i ciasta czekoladowego. Cała klasa przebrana była w eleganckie, austriackie stroje. Odwiedziły nas  austriackie  sławy tj. Freund,
Mozart czy księżniczka austriacka. Wychowawczyni klasy pani Jadwiga Listwan
była przebrana za cesarzową Austrii- Sisi, o której nakręcono serial „Sisi”.

Chorwacja – 2C

Chorwacja pod względem stoiska mogła się pochwalić minibarem, który był bardzo klimatyczny i ładnie zrobiony (aż chciało się przyłączyć do ludzi siedzących przy stołkach). Jedzenie też było dobrze zrobione, ponieważ postawiono między innymi na serwowanie bezalkoholowych drinków. 
Mogliśmy dojrzeć  postacie ze znanej serii książek i serialu „Gra o tron”. Tron zrobiony z mieczy, na którym zasiadał młody Lannister robił dobre wrażenie, szczególnie, że była możliwość zrobienia tam zdjęcia.

Holandia – 2D

Weedparty czas zacząć! Nie sposób było nie zauważyć holenderskiego wiatraka i obrazów częstujących holenderskimi przysmakami. Mogliśmy spróbować parówek i soji w cieście francuskim, kaas (tradycyjnego serka holederskiego) czy jabłecznika. Odbyliśmy także spotkanie w cztery oczy z Anną Frank i samym Van Goghiem (wychowawcą klasy- panem Zdzisławem
Jaskólskim).

Japonia – 2E

Klasa 2E znakomicie połączyła tradycje z kulturą współczesną, m.in. kolorowe gejsze oraz postacie z kultowego anime. Tym samym zabrali nas w podróż do kraju kwitnącej wiśni. Mogliśmy skosztować sushi, ramen oraz wypić herbatę. Prawdziwi japońscy wojownicy byli wisienką wśród „gangu karateków”.

 創意工夫おめでとうございます- gratulujemy pomysłowości.

Kuba – 2F

„Kuba, co żyje muzyką”- najbardziej roztańczone stanowisko! Pyszne mojito, soczyste owoce tylko przy BEACH BAR na Kubie. Tanecznym krokiem przemierzaliśmy piaszczyste plaże, co jest kwintesencją kubańskiego klimatu. Każdy wychodził rozgrzany kubańskim słońcem.

Rosja – 2G

„Kalinka, Kalinka, Kalinka moja!”. Mieliśmy okazje zobaczyć tradycyjny taniec wykonany przez piękne, ubrane w ludowe stroje  i pełne wigoru moskwianki. Największe oklaski zebrał Rasputin- szacun za wykonanie! Popijając CYRANówkę i kwas chlebowy podziwialiśmy pełne barw matrioszki. Nie obyło się również bez charakterystycznych „trzech pasków”. Dzielnie pilnowali nas rosyjscy żołnierze. 

Całą podróż do Rosji przypieczętowało spotkanie z Marią Szarapową.

Dzień Języków był bardzo przyjemnym doświadczeniem. Każda z klas postarała się przy swoim stoisku, każde było wyjątkowe, każde zasługiwało na uwagę. Najlepszych trzeba było wybrać, ale każda klasa znalazła swoich wielbicieli. Gratulujemy zwycięzcom i mamy tylko nadzieje, że za rok podołamy wyzwaniu zrobienia swoich państw na takim poziomie. Poprzeczka zwieszona jest jednak wysoko. 


Hanna Kaczyńska, Wiktoria Eljaszuk- Konieczko, Jan Wróbel kl.1B4