20.04 10:00-13:00

Z olbrzymią dumą informujemy
o kolejnym olimpijskim sukcesie uczniów Dwunastki.
Podczas finału Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
tytuł laureata zdobył uczeń klasy IV C - Marek Machaj,
a Jakub Lewandowski z klasy II B uzyskał tytuł finalisty.
Serdecznie gratulujemy!

Liceum Ogólnokształcące nr XII ogłasza XIX edycję konkursu DZIELI NAS PÓŁ WIEKU.

Konkurs adresujemy do wszystkich dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych we Wrocławiu i w powiecie wrocławskim, począwszy od zerówkowiczów. Tematem konkursu jest PORTRET OSOBY STARSZEJ OD AUTORKI/AUTORA O CO NAJMNIEJ 50 LAT. Cel konkursu to rozwijanie empatii, uważności, wrażliwości i wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. 

W tym roku nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach: 

W kategoriach  literackiej i plastycznej będziemy nagradzać prace konkursowe w dwóch grupach wiekowych: osobno prace dzieci z klas I-III i osobno dzieci i młodzieży z klas IV-VIII.

Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Radę Szkoły LO XII.

Prace prosimy przesyłać lub przynosić do LO nr XII, plac Orląt Lwowskich 2a, 53-605 Wrocław. Portiernia może przyjąć prace od 7.00 do 20.00. Prosimy nie podpisywać prac, ale oznaczyć je godłem/pseudonimem. Identyczne godło/pseudonim Autorki/Autora oraz dopisek: „klasy I-III” lub „klasy IV-VIII” prosimy umieścić na wierzchu koperty zawierającej dane Autora/Autorki (imię i nazwisko, wiek, szkoła, klasa, numer telefonu) oraz nazwisko i numer telefonu nauczyciela-opiekuna , a także wszystkie wymagane przepisami zgody.  Formularze zgód są do pobrania na stronach www.lo12.wroc.pl 

Termin nadsyłania prac – do 8 maja 2024. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na  stronach www.lo.12.wroc.pl  21 maja 2024, a uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 16 czerwca o 17.00 w gmachu LO XII. Bezpośrednio po niej oraz następnego dnia (od 8.00 do 16.30) będzie można odebrać zgłoszone na konkurs prace plastyczne. 

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na www.lo12.wroc.pl. Tam też będziemy informować o wszelkich zmianach.

Zdzisław Jaskólski Dyrektor LO nr XII

Informacji udziela Małgorzata Wyczałkowska, mwyczalkowska88@gmail.com, 71 798 67 38, wewn. 140

Życzymy, alby przerwa świąteczna była momentem wytchnienia dla całej społeczności szkolnej. Niech ten czas stanie się momentem odpoczynku i spokoju w gronie ważnych dla Was osób. Niech wiosenna aura da wam nową energię i radość, z którą wrócimy do szkoły. Niech to Święto wciąż na nowo wydobywa nas z naszych otchłani. Radości, otuchy, siły ducha i odwagi!
Dyrekcja LO XII

Tuż przed przerwą świąteczną – 25 marca – uczennice klas 2E i 2G wzięły udział w całodniowych warsztatach promujących zatrudnianie kobiet w sektorze IT. Warsztaty, prowadzone zarówno w języku polski jak i języku angielskim, zorganizowane zostały przez bank Credit Susisse. Zajęcia dotyczyły komunikacji, AI i cyberbezpieczeństwa. W całości prowadzone były przez specjalistki – kobiety, które dzieliły się z nami wiedzą i opowiadały o budowaniu ścieżki kariery zawodowej. Ciekawym doświadczeniem była wycieczka po siedzibie banku, a bonusem dnia - smoothie bike challenge, w którym uczestniczyli pracownicy Credit Suisse! Myślę, że udział w warsztatach udowodnił uczennicom Dwunastki, że wszystko jest możliwe i że zakres materiału z zakresu Business English realizowany na lekcjach języka angielskiego w szkole jest bardzo up to date!


Marta Cyran

21 marca odbył się finał konkursu „Lasy świata”, organizowany przez przyrodników
Dwunastki. Uczniowie szkół podstawowych mierzyli się w pierwszym etapie z
napisaniem pracy na jeden z trzech zaproponowanych przez nas tematów lub
wykonaniem zdjęcia związanego z lasem jako miejscem magicznym. W drugim etapie
rozwiązali quiz wiedzy o lasach. Laureatami konkursu zostali uczniowie wrocławskich
szkół podstawowych:


I miejsce Tomasz Minkowski SP nr 3
II miejsce Natalia Polańska SP nr 36
III miejsce Wojciech Kurach SP nr 3


Konkurs jest zgłoszony na listę kuratoryjnych więc uczniowie będą mogli skorzystać na
nim w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Gratulujemy.

Dnia 18.03.24, klasy o profilu psychologicznym miały zaszczyt uczestniczyć w niezwykle inspirujących wykładach prowadzonych przez ekspertów zatrudnionych przez Uniwersytet SWPS we Wrocławiu. Jako opiekun klas pragnę podzielić się refleksjami uczestników: Jedna z prelekcji, wygłoszona przez psychologa i trenera biznesu, Sławomira Prusakowskiego, poświęcona była zagadnieniu szczęścia. Prowadzący podzielił się z nami swoją wiedzą na temat natury szczęścia i sposobów na zwiększenie jego poziomu w naszym życiu. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o trzech ścieżkach prowadzących do szczęścia i sposobach na ich osiągnięcie. Co więcej, Pan Prusakowski zapoznał nas z biologicznymi podstawami szczęścia, co pozwoliło nam zrozumieć, jak nasze ciało reaguje na pozytywne doświadczenia. Omówił również różnicę między pesymistą a optymistą, co pomogło nam zrozumieć, jak nasze nastawienie może wpływać na nasze poczucie szczęścia. Jako klasy o profilu psychologicznym, byliśmy zafascynowani tym tematem i z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję do pogłębiania naszej wiedzy na tej renomowanej uczelni.

Piotr Sz., klasa 1D

Podczas drugiego wykładu, poprowadzonego przez dr. Jarosława Kubata, który koncentrował się na bezpieczeństwie i zagrożeniach w mediach, mieliśmy okazję zgłębić tajniki działania algorytmów stron internetowych. Zrozumieliśmy, jakie mechanizmy kryją się za propagandą i jakie informacje powinniśmy chronić w mediach społecznościowych. Wykład ten otworzył nam oczy na to, które strony internetowe są wiarygodne, a także jak my, jako młode pokolenie, postrzegamy i wykorzystujemy internet oraz media. Ten temat jest niezwykle istotny dla naszego społeczeństwa, dlatego z radością uczestniczyliśmy w tak inspirującym wykładzie.

Emilka G., klasa 1D

Opracowała: Małgorzata Lemiec

W piątek 15 marca w klubie szkolnym odbył się finał XIX Konkursu o Miecz Bolesława Chrobrego Polska w monarchii wczesnopiastowskiej. Reprezentanci i reprezentantki 8 dolnośląskich szkół popisały się swoją wiedzą historyczną, pisząc test poświęcony czasom Piastów. Następnie wykazali się talentami kulinarnymi i scenicznymi przygotowując i prezentując wegetariańskie posiłki, jakie mógłby zjeść Bolesław Chrobry, odsłaniając także nieznane sceny z jego życia, lub nowe interpretacje wielkich wydarzeń.

W ostatecznej klasyfikacji zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr XVII z Wrocławia, a za nią na podium znalazły się szkoła podstawowa Marco Polo z Wrocławia i Szkoła Podstawowa nr IV z Bolesławca.

Fotografie: Margo Reveko

W dniach 04-08.03.2024 r. grupa 33 uczniów klas drugich i trzecich wzięła udział w obozie szkoleniowo-językowym „YouthMaSter - Akademia Młodych Osobowości” organizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży. Koordynatorkami projektu były p. Magdalena Matłosz i p. Agata Skaczyło. YouthMaster to program edukacyjny, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności liderów. Ponadto program rozwija intelekt, kreatywność i uczy wielokulturowości. Pod czujnym okiem prowadzących – wolontariuszy z całego świata – od rana do wieczora Dwunastkowicze używali języka angielskiego w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Przygotowywali prezentacie, negocjowali, rozwiązywali problemy, poznawali kulturę takich krajów jak Portugalia, Włochy, Finlandia czy Hiszpania, rozmawiali na ważne tematy. Codzienne zajęcia obejmowały m.in. Non-verbal Communication, Team Management, Smart Concept, Erasmus+ and European Solidarity Corpus, Conflict Management. Obóz szkoleniowo-językowy odbywał się w Milanówce koło Bystrzycy Kłodzkiej dlatego spacer po górach stał się dodatkową atrakcją. Zdobyte wiedza, umiejętności i doświadczenie pozwolą młodemu człowiekowi stać się pewnym siebie studentem czy pracownikiem na polskim, czy zagranicznym rynku pracy. Wróciliśmy naładowani dobrą energią i od teraz odliczamy dni do kolejnego obozu, na który zapraszamy już w przyszłym roku!

W piątek, 8 marca, w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu fotograficzno-literackiego przygotowanego przez panie H. Jędrychowską, M.Gumienny-Nowak i A. Szymańską Radość czytania i radość tworzenia zorganizowanego z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. Polegał on na przygotowaniu pracy inspirowanej wybranym cytatem noblistki, zawierającej autorskie zdjęcie i pisemne uzasadnienie, czemu jest ono komentarzem do danej myśli. Podczas wydarzenia prace te zostały zaprezentowane, wyłoniono także zwycięzców konkursu. Pokazywanej twórczości towarzyszyły również występy muzyczne nawiązujące do tekstów W. Szymborskiej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału i serdecznie gratulujemy wyróżnionym oraz nagrodzonym!

Lista nagrodzonych:
1 m. Ewa Hajdul z SP 65 w Zespole Szkół nr 20 we Wrocławiu

1 m. Aurelia Gluch z LO XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

1 m. Olga Andruszkiewicz z LO VIII im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu

2 m. Julia Nowak z LO XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

3 m. Maja Skibińska z LO XII im Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

3 m. Agata Gołębiowska-Szczurek z LO VIII im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu

Wyróżnienie:
-  Helena Kramarczyk z LO XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu; 

-  Kinga Rudy z LO XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu; 

-  Michalina Kupczak z LO XI im. Stanisława Konarskiego we Wrocławiu

chevron-downmenu-circlecross-circle