Wrocławski Konkurs „Szkolny Poliglota” - Finał 10. edycji już za nami!

Dnia 16 marca 2017 r. odbył się Finał Wrocławskiego Konkursu „Szkolny Poliglota”, którego organizatorem jest Liceum Ogólnokształcące nr XII, a partnerem – Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu. Była to już dziesiąta, jubileuszowa edycja! Celem Konkursu jest zachęcanie młodzieży do nauki języków obcych, a także do poznawania kultury krajów danego obszaru językowego.

Ośmioro Finalistów zostało wyłonionych spośród 175 uczniów w drodze dwustopniowych eliminacji, podczas których uczestnicy rozwiązywali testy leksykalno-gramatyczne z dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz języka niemieckiego lub francuskiego.

Finał składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała pytania kulturoznawcze dotyczące ogólnych zagadnień, np. z historii i geografii, a także zagadnień współczesnego świata kultury, popkultury i sztuki. W drugiej części Finaliści losowali tematy i prezentowali krótką wypowiedź ustną. Całemu konkursowi bacznie przyglądało się Jury w składzie:

mgr Jadwiga Bańska – nauczycielka języka niemieckiego w LO nr XII,
mgr Patrycja Machowiec – nauczycielka języka francuskiego w LO nr XII,
mgr Żmuda-Hryszkiewicz nauczycielka języka angielskiego w LO nr XII,
dr Anna Pol – wykładowca języka niemieckiego w WSF,
mgr Anna Zasłona – wykładowca języka angielskiego w WSF,
mgr Joanna Zawadzka-Kaczmarek – wykładowca języka francuskiego w WSF.

Jury

W przerwie Konkursu, kiedy to Jury udało się na obrady, na publiczność i Finalistów czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich był niezwykle interesujący wykład pani dr Renaty Faron Bartels, specjalistki amerykanistyki i archeologii pt. „Indianie jakich nie znacie”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat życia codziennego różnych plemion Indian, ich problemów oraz zwyczajów. Kolejną atrakcją był występ wokalny naszych uczennic: Karoliny Karczmarczyk, Pauliny Strukiel, Mai Korbiel i Laury Gronek. znanych jako zespół Wild Snakes , który porwał publiczność. Na koniec, nasza publiczność mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów anglo- niemiecko- i francuskojęzycznych biorąc udział w interaktywnym quizie na platformie kahoot! pt. „I Ty możesz zostać Poliglotą!”. Quizowi towarzyszyło wiele pozytywnych emocji, a dwoje uczniów z najwyższymi wynikami otrzymało drobne upominki.

_MG_4776
Pani dr Renata Faron-Bartels
_MG_4779
Zespół wokalny Wild Snakes
_MG_4792
Quiz dla publiczności

Po przerwie ogłoszono wyniki. Oto one:

Maksymilian Feruga z LO nr XIII zdobył tytuł Wrocławskiego Szkolnego Poligloty
Krzysztof Retych z LO nr III –  miejsce II
Zofia Matkowska z LO nr V – miejsce III

Dotarcie do etapu finałowego Konkursu jest znaczącym osiągnięciem, więc wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej):
Anna Firgolska z LO nr XIII
Andrzej Turko z LO nr III
Jonasz Wiewiór z LO nr XIII
Katarzyna Żmudzińska z LO nr V.

_MG_4829
Pani Wicedyrektor Agnieszka Wrońska oraz Szkolny Poliglota 2017 - Maksymilian Feruga
_MG_4830
Nagrody wręczają: p. dr Anna Pol (WSF), p. Wicedyrektor Agnieszka Wrońska (LO XII), p. Andrzej Skwiercz (Macmillan) oraz p. Anna Zasłona (WSF)

Nagrodą główną był kurs językowy ufundowany przez Wyższą Szkołę Filologiczną we Wrocławiu, która również, wspólnie z LO nr XII, ufundowała nagrody dla II i III miejsca. Fundatorem nagród książkowych dla wszystkich uczestników było wydawnictwo językowe Macmillan. Wsparli nasz również: wydawnictwo językowe Pearson oraz księgarnia International House. Bardzo dziękujemy naszemu Partnerowi oraz sponsorom za wsparcie!

_MG_4843_
Finaliści wraz z opiekunami i organizatorami Konkursu

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy znajomości języków obcych oraz szerokiej wiedzy kulturoznawczej!

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym Konkursie w przyszłym roku szkolnym!

Organizatorki:
mgr Beata Dzięgielewska , mgr Anna Gil-Kisiecka

Fot. Gabrysia Piasecka (LO nr XII), p. Konstancja Czarny (WSF)
tekst: p. Anna Gil-Kisiecka

[foogallery id="12213"]