Wymiana polsko-niemiecka: Polska

Wspaniały czas we Wrocławiu

w ramach wymiany polsko- niemieckiej

z naszymi znajomymi z Einstein-Gymnasium

Kontynuacją wymiany była rewizyta naszych niemieckich znajomych we Wrocławiu w dniach 5-11 czerwca. To ponowne spotkanie różniło się od pierwszego odbywającego się w Kehl z wielu powodów, a przede wszystkim dlatego, iż zgodnie z hasłem „Wrocław – Miasto Spotkań” czekał nas niezwykle intensywny tydzień wypełniony spotkaniami w wielu miejscach - z ludźmi, historią i polską kulturą.

Spotkanie pierwsze – z polskim szkolnictwem, legendami
oraz architekturą w najstarszej części miasta

Pierwszego dnia miało miejsce powitanie w  LO Nr XII przez Dyrekcję szkoły oraz krótka prezentacja o Wrocławiu połączona z poczęstunkiem. Najedzeni i w dobrych humorach udaliśmy się wraz z naszymi niemieckimi partnerami na lekcje, podczas których mieli oni możliwość zaobserwowania różnic w szkolnictwie obu krajów i poznania naszych szkolnych kolegów. Po kilku godzinach opuściliśmy szkolne mury i udaliśmy się spacerem na Rynek, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękną architekturę, a także każda osoba z polskiej grupy opowiedziała w kilku zdaniach w języku niemieckim, bądź angielskim, o najważniejszych miejscach i zabytkach tam położonych. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy na Ostrowie Tumskim, poznaliśmy tam najbardziej znane wrocławskie legendy.

Spotkanie drugie – z historią rodziny von Moltke w Krzyżowej
oraz świdnickim urokiem

Następnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Krzyżowa, w której znajduje się Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Wolontariuszka oprowadziła nas po kompleksie obiektów oraz opowiedziała nam historię rodziny von Moltke, która mieszkała w Krzyżowej. Dowiedzieliśmy się również o Kręgu z Krzyżowej – grupie niemieckiej antyhitlerowskiej opozycji działającej w tej miejscowości w czasie II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Świdnicy, w której zwiedziliśmy barokowy Kościół Pokoju i spędziliśmy czas wolny na świdnickim rynku.

Trzy kolejne spotkania – z młodzieżą z wielu krajów w ramach projektu
ESK Camp – Together 

Tegoroczny program wymiany zdecydowanie różnił się od dotychczasowego, z powodu specjalnego projektu, w którym wzięliśmy udział. ESK Camp – Together jest największym w Polsce zjazdem młodzieży szkolnej z udziałem szkół partnerskich z zagranicy, odbył się on w tym roku po raz pierwszy z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. W czasie kolejnych trzech dni wzięliśmy udział w różnego typu zajęciach rozwijających nasze zainteresowania i zdolności, a także mieliśmy okazję poznać młodych ludzi z innych krajów.

Pierwszy dzień w którym wzięliśmy udział był Dniem Kreatywności. W Hali Stulecia odbyły się liczne warsztaty, np. składanie origami, zajęcia językowe, muzyczne, czy doświadczenia chemiczne.

 

Kolejny dzień okazał się idealny do spożytkowania naszej energii, był to bowiem Dzień Sportu, który cała grupa przyjęła z wielkim entuzjazmem. Miasto zorganizowało dla nas na Polach Marsowych kilkadziesiąt stanowisk sportowych, na których każdy znalazł coś dla siebie. Wybór był ogromny – rozpoczynając od piłki nożnej i koszykówki, kończąc na frisbee, bulach i różnych rodzajach kręgli. Wieczorem zrelaksowaliśmy się i odpoczęliśmy po całodniowych rozgrywkach w Aquaparku.

 

Ostatniego dnia spotkaliśmy się po raz drugi w szkole, by podsumować obie części wymiany i zaprezentować zrobione podczas nich zdjęcia. Po czasie wspomnień nadszedł czas na dzikie spotkanie – pojechaliśmy do ZOO i spędziliśmy tam miło czas, odwiedziliśmy również znajdujące się w nim Afrykarium, sławne w całym kraju. Wieczorem całą grupą wzięliśmy udział w dyskotece na otwartej przestrzeni organizowanej w ramach ESK CampTogether oraz w zabawach muzycznych, tańczyliśmy znany i lubiany taniec belgijski.

Wymiana szybko dobiegła końca, jednak podobnie jak wiele osób z polskiej grupy, zamierzam utrzymywać kontakt z moimi niemieckimi znajomymi. A za rok, kto wie, może znowu wyjadę w nieznane i poznam tam wspaniałych ludzi?

Wiktoria Kaczmarek   kl. 1c

 

Wymiana dofinansowana z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

chevron-downmenu-circlecross-circle