Nasza wielka grecka przygoda

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę z Eksperymentalna Szkołą Uniwersytecką w Atenach, żebyśmy my, uczniowie, uczący się języka francuskiego mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne współpracując z poznającymi także ten język Grekami.

Współpraca rozpoczęła się od wizyty naszych korespondentów w Polsce. Mieliśmy okazję poznać się, wymienić się w języku francuskim wiadomościami o naszych krajach, kulturze, systemach edukacyjnych, pokazać gościom naszą szkołę, miasto.

Po kwietniowej wizycie Greków w Polsce, nadszedł czas na naszą wizytę w Atenach. Nasza wielka, grecka przygoda rozpoczęła się 18 października. Cała wymiana trwała równy tydzień, a rozpoczęliśmy ją weekendem w greckich rodzinach. Na szczęście Grecy zadbali o integrację i już pierwszego dnia spotkaliśmy się wszyscy, aby móc razem udać się do Stavros Niarchos Foundation (jest to nowoczesny budynek mieszczący potężną bibliotekę, sale koncertowe oraz posiadający cudowne punkty widokowe). Na deser oglądaliśmy pokaz fontanny usytuowanej przed wyżej wspomnianą budowlą, który można by porównać do pokazów naszej fontanny przy Hali Stulecia.

Sądzę, że każdy z nas najlepiej zapamięta zwiedzanie Akropolu, który usytuowany na szczycie góry, jest widoczny prawie z każdego miejsca w Atenach! Drugiego dnia ponownie zebraliśmy się wszyscy razem, aby wspiąć się na to wzniesienie. Wyobraźcie sobie ile satysfakcji mieliśmy, kiedy udało nam dotrzeć na szczyt! Dzięki uprzejmości osób uczących się historii sztuki, poznaliśmy nawet każdy ze stylów architektonicznych, w którym zostały stworzone znajdujące się tam kolumny, łuki… po prostu wszystko. Później odwiedziliśmy również Muzeum Akropolu. Miłośnicy sztuki mogli przechadzać się wzdłuż licznych eksponatów, na miejscu był nawet dostępny archeolog, który odpowiadał na pytania ciekawskich.

Jak to bywa, weekend minął szybko i nim się obejrzeliśmy, nadszedł poniedziałek i musieliśmy pójść do szkoły. Pierwszym zaskoczeniem był fakt, że przed lekcjami wszyscy uczniowie musieli się zebrać na szkolnym boisku i zacząć szkolny dzień od odmówienia wspólnej modlitwy. Następnie rozeszliśmy się do klas. Lekcja, jak u nas, rozpoczyna się od sprawdzenia obecności, jednak to nie nauczyciel się tym zajmuje, a wybrany uczeń, który ma za zadanie spisać osoby nieobecne w specjalnej książeczce. Nie są tam znane internetowe dzienniki, a kiedy usłyszeli o naszym, uznali nas za bardzo nowoczesnych. Z osobistych doświadczeń, mogę powiedzieć, że bardzo miło wspominam lekcję matematyki, w całości przeprowadzoną po grecku. Mimo nieznanego mi języka, patrząc na tablice mogłam zrozumieć, co mam zrobić w konkretnym zadaniu.

Komitet rodziców oraz reszta szkolnej społeczności postanowiła nas bardzo mile przyjąć. Oprócz tradycyjnych przysmaków do skosztowania, przygotowali specjalnie dla nas koncert! Występował zespół złożony z uczniów oraz absolwentów. Wokalistka miała bardzo ładną barwę głosu, każdemu z nas miło było uczestniczyć się w tym wydarzeniu.

Dzień, który najlepiej zapadł mi w pamięci, był dniem wycieczki do Myken. To tam znajduje się znany większości nam grób Agamemnona, o którym pisał Słowacki. Pragnąc pochwalić się naszym dziedzictwem kulturowym, uroczyście odczytaliśmy naszym Grekom ten utwór, stojąc pod sklepieniem tej niesamowitej budowli. Następnie zwiedziliśmy ruiny dawnego polis oraz muzeum zawierające artefakty ze starożytnych czasów. Kiedy wszyscy napatrzyliśmy się na dawne wykopaliska, ruszyliśmy do nadmorskiej miejscowości, aby móc coś zjeść.

Nie sposób opisać tu wszystkich przeżytych wrażeń, bo każdy z nas mieszkał w innej rodzinie i inaczej spędzał czas, ale wszyscy jesteśmy zgodni, że pobyt w Atenach był niezwykle ciekawy i wartościowy.

Przy pożegnaniu popłynęło nam kilka łez, ale każdy z nas wie, że to jeszcze nie koniec. Ta wymiana na pewno pozostanie w naszej pamięci i miejmy nadzieję, że nasi nowi znajomi zapamiętają nas równie dobrze jak my ich. Każdy z nas nawiązał nowe znajomości, a kto wie, może i przyjaźnie na całe lata.
Gabrysia Kolonko, 3G

Skip to content