Wymiana z Włochami

W dniach 31 maja – 7 czerwca 2016 r. piętnaścioro uczniów "Dwunastki" wraz z opiekunami (prof. Katarzyną Zasadą i prof. Andrzejem Urbanem) brało udział w wymianie młodzieżowej, jaką nasza Szkoła prowadzi z włoskim Liceo Jacopone da Todi.

Po dotarciu do Todi 31 maja poznaliśmy nasze włoskie rodziny i rozgościliśmy się w ich domach. Mogliśmy także po raz pierwszy przyjrzeć się urokliwemu Todi (na razie z okien autobusu).

Następnego dnia uczniowie i nauczyciele Liceo Jacopone da Todi przygotowali dla nas w szkole (przepięknej szkole - budynek jeszcze średniowieczny) piękne oficjalne powitanie: taniec, poezja, muzyka oraz przepyszne jedzenie stanowiły miłą zapowiedź następnych dni we Włoszech. Tego samego dnia zwiedziliśmy Todi wraz z Elisą Picchotti – przewodniczką po tym urokliwym średniowieczno-renesansowym miasteczku. Dowiedzieliśmy się o historii Todi, herbie, budynkach (niezwykle ciekawa opowieść o bliźniaczym odbiciu budynku starego ratusza i katedry na Piazza del Popolo) a także zwiedzilśmy La Casa Dipinta – czyli malowany dom artysty Bryana O'Doherty'ego.

Czwartek był Dniem Republiki - razem z naszymi nowymi przyjaciółmi świętowaliśmy proklamację państwa włoskiego (główne obchody na Piazza del Popolo).

W piątek odwiedziliśmy Asyż i zwiedziliśmy zarówno miasteczko jak i bazyliki związane z kultem św. Klary i św. Franciszka.

W weekend wraz z rodzinami odwiedziliśmy takie miejsca jak Rzym czy Monte Castello. Dodatkowo w sobotę uczniowie włoskiej szkoły wystawili Don Giovanniego –było to iście brawurowe przedsięwzięcie: uczniowie tańczyli, śpiewali i grali naprawdę jak profesjonalni aktorzy. Zrobili na nas ogromne wrażenie.

Poniedziałek był dniem w Perugii – stolicy regionu Umbrii – pięknym i średniowiecznym mieście.

We wtorek musieliśmy pożegnać piękną Italię i miłych Włochów.
Czekamy na ich rewizytę już na jesień 2016 r.

[foogallery id="9233"]