Zapomni Rossiju – Gala Finałowa

przez LO XII

„- Nieczęsto bywają tu obcy? – popatrzyła na Leonida
– Sam jestem tu obcy – muzyk wzruszył ramionami.
– To gdzie jesteś u siebie?
– W miejscu, gdzie ludzie (…) rozumieją, że samo żarcie człowieka nie zbawi.”

METRO 2034

 

24 listopada 2017 r. o godz. 12.00 w Liceum Ogólnokształcącym Nr XII we Wrocławiu odbyła się gala  ogólnopolskiego konkursu polonistyczno-rusycystycznego „Zapomni Rossiju/Zapamiętaj Rosję”.   Na uroczystość przybyli goście z  Centrum Języka Rosyjskiego  przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego: prof. Krzysztof Kusal (dyrektor CJR), dr Irina Kabyszewa wraz z grupą studentów p. Joanna Schick , która wygłosiła wykład pt. „Świat Fantastyki” oraz  laureaci tegorocznej edycji konkursu wraz z opiekunami, a także młodzież Dwunastki .

Galę oficjalnie otworzyła dyrektor LO XII  pani Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska,

DSC_3980_1

mowę wstępną wygłosił również prof. Krzysztof Kusal,  dyrektor Centrum Języka Rosyjskiego, które jest partnerem merytorycznym konkursu oraz głównym sponsorem nagród: w tym roku były to m.in. 2 tablety, matrioszki, książki i albumy związane z Rosją.

Po słowach przywitania, z okazji 5-lecia istnienia konkursu, wystąpili studenci IFS w składzie: Katarzyna Homoncik, Ilona Rekets, Jana Lewkowicz, Wiwiana Krata, Jana Lewkowicz, Eryk Szpruch, Lukasz Mora. Ich opiekunem merytorycznym była pani dr Irina Kabyszewa. Studenci  – laureaci Festiwalu Piosenki Słowiańskiej oraz międzynarodowego festiwalu  dla studentów uczących się języka rosyjskiego w Bułgarii – zaprezentowali  utwory, owacyjnie przyjęte przez zgromadzoną publiczność: „В лунном сиянье” , “Три белых коня”, “Надежда” “Любите, девочки, простых романтиков”.

DSC_4008_1

Po koncercie nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich chwila: ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Tegoroczna edycja, inspirowana słowami Dmitrija Głuchowskiego, zainspirowała 86 uczniów z 33 drużyn z całej Polski do stanięcia w szranki  konkursowe. Oprócz  działania artystycznego (stworzenie pracy pisemnej w dowolnej formie inspirowanej cytatem oraz wykonanie  1 zdjęcia ją ilustrującego) zadaniem uczniów było wykonanie testu językowo-realioznawczego.

Podsumowania zmagań konkursowych z prac jury dokonała jedna z pomysłodawczyń i organizatorek konkursu w poprzednich latach, nauczycielka języka polskiego, Katarzyna Zasada:

„Różnorodność prac ucieszyła jury: mogliśmy czytać opowiadania, wiersze, felietony oraz eseje – za wszystkie bardzo serdecznie dziękujemy. Zdjęcia także nas zachwyciły – zwłaszcza takie, nad którymi autorzy pochylili się nieco głębiej i postarali się, aby ich fotografia była czymś więcej niż tylko uchwyceniem chwili.

Okazało się, że młodzież dostrzega zazwyczaj te same problemy naszej współczesności: brak czasu na zawiązanie i utrzymanie głębokiej relacji z drugim człowiekiem, pogoń za pieniądzem, galopująca technokracja i głęboka niewrażliwość na ludzkie cierpienie. Mamy nadzieję, że te młodociane refleksje przekują się w piękne postawy dorosłych ludzi, jakimi w przyszłości na pewno się staniecie.”

 

WYRÓŻNIENIE za wiersz zdobył  Jan Biegaj  ze Szkoły Podstawowej nr 383 im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, a jego opiekunką była  pani Swietłana Czarniecka.

Jury ujęła dojrzałość myśli młodego człowieka oraz głęboka refleksja nad otaczającą rzeczywistością i chyba lęk przed przyszłością, jeśli w ludzkich zachowaniach nie nastąpi jakaś zmiana. Forma utworu jest dostosowana do wieku autora, ale właśnie dzięki połączeniu dziecięcego języka i prostych rymów z ważnym głosem w dyskusji na temat jakości życia całość nabiera głębszego sensu.

WYRÓŻNIENIE za zdjęcie otrzymała Aleksandra Legawiec z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie. za zdjęcie (opiekun: pani Agnieszka Sałata).

Zazwyczaj jury sprawdzało, czy zdjęcie koresponduje z pracą, czy ją uzupełnia, dookreśla, wprowadza nowe rozumienie czy jest po prostu zwykłą ilustracją. Tymczasem Aleksandra Legawiec wprowadziła zupełnie nową jakość – jej zdjęcie dookreśla tekst, ale stanowi też jakość samą w sobie. Tę fotografię można interpretować poza kontekstem opowiadania i wciąż będzie niosła jasne, wyraźne i ważne przesłanie. Oto przykład pracy, która została głęboko przemyślana przez Autorkę.

WYRÓŻNIENIE za działanie artystyczne otrzymały  : Anna Szymańska  i Zuzanna Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im Marii Skłodowskiej Curiew  Rawie Mazowieckiej(oddziały gimnazjum przy liceum)Opiekunem drużyny była pani Justyna Grzywka.

drużuyna_wyróżnienie_1

Dziewczęta napisały  bardzo zgrabne opowiadanie, z którego dowiadujemy się, że okradanie sklepów to „nielegalna” ale jednak „rozrywka”, że nieumarłych można pokonać, jeśli się pamięta, że samo żarcie nas nie zbawi oraz, że jeśli coś szczeka, to na pewno jest pies, bo „co innego miałoby szczekać”? Ładny styl i język pracy oraz starannie wystylizowane zdjęcie zdecydowały o wyróżnieniu.

 

Trzecie miejsce zdobyła drużyna Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Noblistów w Kwidzynie: Mateusz Bieżuński i Jakub Macutkiewicz. Opiekunkami drużyny były Panie:  Maria Świerk i Izabela Gmińska

Mateusz Bieżuński zdjęcie_1

Ta praca zachwyciła jury przemyślaną kompozycją – najlepszą ze wszystkich nadesłanych w tym roku prac. Leitmotivem utworu są trójkąty – wszelkie trójkąty: miłosne, myślowe, pokoleniowe. Z precyzją godną dojrzałych twórców autorzy obnażają bylejakość i bezbarwność naszej  egzystencji oraz wyborów, których dokonujemy – lubimy myśleć, że to po prostu taki zbieg okoliczności; tak jakoś wyszło – ale prawda jest zawsze bolesna: masz to, na co się godzisz. Zdjęcie komponuje się z tekstem w sposób absolutnie jednoznaczny.

 Drugie miejsce zdobyła drużyna z IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu: Agnieszka Pająk i Gabriela Płatek. Ich opiekunką była Pani Agata Kaczyńska.

SONY DSC

Ludzi niezwykłych od zwyczajnych odróżnia to, że myślą nieschematycznie; nie sięgają po proste skojarzenia, patrzą na to samo co wszyscy i widzą zupełnie inne rozwiązanie. Konkursowy cytat, który dla większości uczestników stał się punktem wyjścia lub zarysem fabuły dziejącej się w postapokaliptycznym świecie, dla tej pary Autorek stał się zakończeniem autorskiego opowiadania o jednostce, która chce uciec ze świata teraźniejszego, ale nie bardzo ma dokąd. Lekkie pióro, aktualne problemy (nie tylko młodzieży), literackie półcienie – naprawdę udany tekst i bardzo artystyczne zdjęcie.

Miejsce pierwsze w V edycji Zapomni Rossiju/ Zapamiętaj Rosję zodbyła drużyna ze Społecznego LO im. Polskich Noblistów w Kwidzynie: Piotr Liguz i Michał Żmudowski a ich opiekunkami ponownie  były Panie Maria Świerk i i Izabela Gmińska

Opowiadanie Fałszerze od razu podbiło serce całego grona jury. Bezapelacyjne ten tekst był w tym roku najlepszy – zaskoczył przede wszystkim myśleniem poza schematami. Większość prac oscylowała wokół tematyki Metra, z którego został zaczerpnięty cytat konkursowy: a to katastrofa nuklearna zniszczyła świat i nieliczni ocaleni starają się przeżyć, a to refleksje nad stanem dzisiejszego społeczeństwa, że jeśli nie zmieni ono obranej drogi (materializm, zabieganie, chłód emocjonalny itp.), to na pewno grozi nam katastrofa. Tymczasem Autorzy zabierają nas w kryminalny świat restauratorów i dostawców żywności, gdzie dowiadujemy się, że rzeczywiście samo jedzenie nas nie zbawi – a już na pewno nie jedzenie niezdrowe. Szczypta humoru, która kryje się za błyskotliwym pomysłem rodem z opowieści Agathy Christie tylko dodaje smaku tej pracy. Zdjęcie nadawałoby się na okładkę kryminału lub plakat filmowy, bo opowiadanie ma wszelkie cechy, aby stać się bestsellerem i/lub przebojem kinowym.

Po wręczeniu nagród i wykonaniu pamiątkowych zdjęć  nastąpił słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że czas spędzony w Dwunastce dostarczył wszystkim uczestnikom miłych wrażeń. Do zobaczenia w  przyszłym roku!

A już teraz zapraszamy na stronę Facebookową konkursu na której sukcesywnie będziemy publikować zwycięskie  i wyróżnione prace.

Dziękujemy prowadzącym galę: Sophie Matwijów i Aleksandrze Niemiec, Solene Jourdan (oprawa medialna)  a także ekipie technicznej (Maksymilianowi Milewskiemu, Grzegorzowi Bernackiemu, Mateuszowi Gronkowksiemu) za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia.

W imieniu organizatorów: Agata Skaczyło

 

Sponsorzy nagród:

logo kol. klasyczny             ruskijmir

 

[foogallery id=”13959″]

0 komentarz

Posty, które mogą Cię zainteresować