W ramach projektu „Szkoła w Mieście” uczniowie LO nr XII z klas: 1B, 1E, 2G, 3E i 3H brali udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Lekcje te wyjaśniały jak odczytywać tekst kultury, którym jest m.in. obraz, zapoznawały z symboliką dzieł i wskazywały na wątki literackie w malarstwie.
Oczywiście wspomniane były typowe cechy malarstwa danej epoki np. średniowiecza, renesansu, czy baroku. Tego typu zajęcia pomagają w interpretacji tekstów kultury, która to umiejętność jest niezbędna na maturze ustnej z języka polskiego.

tekst i zdjęcia:

[foogallery id="8816"]

Diana Gawinecka

W dniu 19 IV 2016 r. w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu odbył się coroczny Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Kochanowskim i Jego Epoce dla pierwszoklasistów. Konkurs jest bardzo trudny. Składa się bowiem z serii pytań pisemnych i ustnych dotyczących życia i twórczości Jana Kochanowskiego, następnie z serii pytań ustnych z rozpoznawania cytatów z wszystkich dzieł Mistrza Jana, a najlepsi uczestnicy typowani są jeszcze do recytacji wybranego utworu Jana z Czarnolasu.
Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kowal i Katarzyna Warszawska z 1G, Paweł Wesoły z 1 D oraz Lena Fałtynowicz z 1B i Martyna Bojko z 1E. Bezkonkurencyjna okazała się Lena Fałtynowicz, która zajęła I miejsce. Dzielnie podczas dogrywki walczyli Katarzyna Warszawska, która zdobyła III miejsce , i Paweł Wesoły –zajął IV miejsce.
Młodzież z LO XII zdeklasowała innych uczestników. Podczas konkursu można było też usłyszeć ciekawy wykład doktora T. Ślęczki „Poeta, ziemianin, obywatel –renesansowa biografia Jana Kochanowskiego” oraz posłuchać występu szkolnego chóru „Wratislavia” pod dyrekcją Macieja Wojciechowskiego.

Tekst i zdjęcia:

[foogallery id="8804"]