Olimpiada ma charakter trzyetapowy. Organizatorem Olimpiady jest konsorcjum, które na mocy zawartego porozumienia tworzą:  Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie.
W Olimpiadzie uczestnicy ubiegają się o 36 indeksów na wyższe uczelnie oraz ufundowane przez sponsorów nagrody rzeczowe. Podczas poszczególnych etapów uczniowie musza wykonać następujące prace:
Etap szkolny – wykonanie pracy na podane tematy w postaci napisania eseju, stworzenia filmu lub fotoreportażu.
Etap okręgowy – polega na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i obronności. ( 10 najlepszych z każdego okręgu przechodzi dalej)
Etap centralny – odbywa się  w Warszawie i jest dwu częściowy
I część test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie obronności oraz tematu zmiennego – w tym roku jest to terroryzm.
II część ustna rozgrywana przy publiczności tam dostaje się tylko 12 osób.

W piątek odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Udział w nim wzięło 40 osób a Naszą szkołę reprezentowało aż 5 uczniów :

Bocheński Krystian 3b, Syta Ziemowit 3d, Gwardyński Michał 2b, Pabisiak Jan 2c
i Garncarz Adam 1d

Trzech uczniów zakwalifikowało się do etapu centralnego:

1. Ziemowit Syta zajął III miejsce w etapie okręgowym,
2. Michał Gwardyński - V miejsce
3. Janek Pabisiak - VII miejsce.

Natomiast Adam Garncarz otrzymał wyróżnienie za oryginalne, interesujące w formie i treści opracowanie pracy przygotowanej w etapie szkolnym. Udział w części szkolnej zaliczyli też : Małgorzata Trybka 3h i Rafał Jędrych 2e.

Czekamy na dalsze sukcesy naszych uczniów. Powodzenia.

opiekun: Katarzyna Bukowska