Code Week 2023

„LO XII – koduje i programuje” to cykl wydarzeń w naszej szkole w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Code Week 2023, który w tym roku przypadał od 9 do 22 października. W środę 11.10. 2023 r. na różnych zajęciach edukacyjnych uczniowie prezentowali swoje projekty.

Na lekcji otwartej z informatyki przedstawiali projekty wykonane w Scretchu. Zadanie polegało na stworzeniu wirtualnego przewodnika po szkole dla uczniów pierwszych klas. Dwunastkowicze mieli możliwość zakodować odpowiednie ścieżki dla małego sympatycznego robota – Ozobota. Zajęcia z fizyki z wykorzystaniem Ozobota polegały natomiast na wyznaczaniu średniej wartości prędkości i analizowaniu poszczególnych kroków rozwiązania tego problemu. Zajęcia w klasach I Ah1i 1GH af prowadziła prof. Marta Młyńczyk

Lekcje matematyki prowadzone przez prof. Agnieszkę Nowicką i prof. Paulę Przytarską dla klas IVa i IIa były również związane z algorytmiką i kodowaniem. Swoje rozwiązania zadań uczniowie kodowali na przygotowanych odpowiednio obrazkach,a ich zadaniem było rozkodowanie ukrytych kształtów.

Okazało się, że kodowanie to doskonała okazja do poznawania symboliki barokowej i jej znaczenia. Zajęcia poprowadziła prof. Magdalena Gumienny-Nowak. Na przykładzie obrazów barokowych omówiono symbolikę wanitatywną, a następnie uczniowie klasy II a tworzyli własne projekty i kompozycje. Odwoływali się w nich do poznanych symboli i przedstawiali propozycje bardziej współczesnych.

Galeria zdjęć, jaka powstała po zajęciach, jest inspiracją do dalszych działań. Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się do tegorocznej edycji Code Week, bardzo dziękuję! Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

Marta Młyńczyk