Rok Szekspira w "Dwunastce"

szekspir400Rok 2016 został ogłoszony Światowym Rokiem Szekspira - 23 kwietnia minęło 400 lat od śmierci autora.
Zaplanowane zostały działania edukacyjne i artystyczne o globalnym zasięgu, mające na celu upamiętnienie sławnego pisarza.

Wydarzeniem o szczególnym znaczeniu jest projekt „All The World’s A Stage” , który zachęca do zarejestrowania i udostępnienia własnego wykonania fragmentu sztuki Szekspira. Dodatkowo na całym świecie odbywają się pokazy najbardziej znanych sztuk pisarza i najlepszych adaptacji filmowych, kursy języka angielskiego, seria warsztatów dyskusyjnych, tournée poetów z Royal Society of Literature czy projekt „Sonety w metrze”.

W związku z Rokiem Szekspira, w Dwunastce odbyły się działania mające na celu przybliżenie sylwetki, życia oraz twórczości dramatopisarza. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w wielu wyjściach, oraz sama podjęła inicjatywę poszerzenia swojej wiedzy o sławnym autorze.

Uczniowie wzięli udział w dwóch wykładach organizowanych przez Instytut Filologii Angielskiej: „How did Shakespeare become stinking rich?” (Dr P. Poniatowska) oraz „Hamlet - an alternative perspective.” (Prof. E. Kębłowska-Ławniczek), gdzie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o dramatopisarzu, poznać mało znane fakty o jego dzieciństwie i rozwoju artystycznym, oraz bliżej przyjrzeć się jego twórczości jednocześnie szkoląc swój język angielski.

hamlet_ntKolejną atrakcją była zorganizowana przez kino Nowe Horyzonty retransmisja przedstawienia teatralnego „Hamlet” z londyńskiego National Theatre. Bilety na oryginalny występ z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, zostały sprzedane w rekordowym tempie, ale i te w kinie cieszyły się dużą popularnością. Czterogodzinny spektakl otrzymał wiele pozytywnych recenzji, w szczególności za obsadę i scenografię.

sz4W ramach "Czytania z teatrem" - całorocznego projektu edukacyjnego prowadzonego przez bibliotekę szkolną - co środę uczniowie słuchali fragmentów "Hamleta" w wykonaniu kadry pedagogicznej Dwunastki, a podczas Ostatniego Dzwonka obejrzeli dodatkowo inscenizację dzieła.

Dodatkowo, klasa 1cg zorganizowała wystawę poświęconą Szekspirowi, która jest obecnie wyeksponowana na półpiętrze naszej szkoły. Można się w niej dowiedzieć ciekawostek o teatrze The Globe, poznać znaczenie i pochodzenie sławnych cytatów z dzieł Szekspira i wybrane adaptacje filmowe lub biografię pisarza.

Rok Szekspirowski to okazja do upamiętnienia jednego z największych dramaturgów i ikon teatru w historii. Jest to również moment, w którym możemy dostrzec i docenić wpływ Williama Szekspira na współczesny świat.