Rok Tuwima w “Dwunastce” – Tuwim Ekspress – czyli Pociąg do Tuwima

przez LO XII

27 listopada LO nr XII zamieniło się w dworzec kolejowy spółki PKP – czyli Pociągów Karmionych Poezją. Pod wodzą zawiadowcy peronu XII, prof. Łukasza Iwaniuka oraz dyrektora spółki PKP – Danuty Daszkiewicz-Ordyłowskiej.

Punktualnie (w przeciwieństwie do innej znanej spółki PKP) o godz. 17.00 na tory wjechał pierwszy skład:

 

Laserowy pokaz przygotował nasz były uczeń – Sebastian Kwiatek (wraz z firmą Dwornik, która użyczyła projektorów laserowych). Następnie na peron XII wjechał kolejny wagon – tym razem pełen uczniów grupy 2phg, którymi zawiadowała prof. Halina Jędrychowska. Przedstawili oni inscenizację “Lokomotywy” w różnych językach i w różnych konstelacjach ciała.

2phg przedstawiła także numer “Raz, dwa, trzy” oraz “Ptasie radio” interpretowane jako polityczne swary – pomysł genialny (jako i wykonanie).

 

Na naszej stacji zawitała także “Nieznajoma”, która śpiewała pięknym głosem Moniki Włodarczyk i której towarzyszyli Maria Migaj (flet) i Piotr Wróbel (gitara).

Kasia Łukojko pięknie zaśpiewała wiersz “Nauka”, odzwierciedlając emocje każdego ucznia (“I nic nie wiem, i nic nie rozumiem”)
i każdego człowieka (“Panie Boże! […] Zostaw mnie na drugie życie Jak na drugi rok w tej samej klasie”). Kasi towarzyszyli: Krzysztof Garczarek (pianino), Michał Lis (gitara elektryczna) a muzykę skomponował prof. Stanisław Szczęsny.

Grupa pracowników szkoły (prof. Aleksandra Mazurek – reżyserka skeczu i “donna, madonna, Mazurek tych lat”, prof. Katarzyna Zasada – nawiedzona polonistka, prof. Andrzej Urban – uwiedziony przez matematykę wielbiciel zagmatwanych zagadek, Pan Ochroniarz – Grzegorz Burniak – enigmatyczny bileter-dręczyciel) wraz z maturzystą – Tomkiem Nawarą – któremu śni się “Maturalny koszmar”) pokazała nam, jak stresującym wydarzeniem w życiu młodego człowieka może być matura –
zwłaszcza ta, która się jeszcze nie odbyła…

Rambo uwięzionego w ciele pracownika biurowego brawurowo odegrał Krzysztof Tabiszewski a Ola Brudecka odtańczyła tygrysa, panterę i inne gibkie zwierzęta.

Sebastian Zajder – dyrygent szkolnego chóru dziewczęcego “Con Fuocco” – zapewnił nam kilka emocjonujących występów. Jednym z nich był występ wspomnianego chóru, który zaśpiewał mruczankę (pochodzącą z “Kubusia Puchatka” w tłumaczeniu Ireny Tuwim) oraz “Ptasie plotki” i “Rzecz o Ewie”:

a drugim – koncert orkiestry symfonicznej (A VISTA) na żywo –  coś, czego w 57-letniej historii “Dwunastki” jeszcze nigdy nie było.

Do muzyki orkiestry występowała Dominika Nestorowska (reżyserka BRAVO2ART i aboslwentka LO nr XII) a BRAVO2ART przedstawiło teatr cieni do utworu “Grande valse brillante” w wykonaniu Basi Górnickiej
(który zakończył całą imprezę):

Także pani Marzenna Zajder – mama dyrygenta – wystąpiła na naszej stacyjce, pięknie śpiewając sopranem “Spóźnionego słowika”.Czy ktoś mógłby przypuszczać, że wiersz można zatańczyć? Julia Kalla (nasza absolwentka) pokazała nam, że jest to nie tylko możliwe, ale i warte obejrzenia – Julka przepięknie zatańczyła “Ptasie radio”.

Na peronie XII nie brakowało muzyki; usłyszeliśmy: “Wenus” – Marię Filemonowicz, która zagrała na gitarze i cudownie zaśpiewała własną kompozycję; Olipmia Szarfańska i Martyna Barabas zastanawiały się, czy “Miłość ci wszystko wybaczy” czy też
“Dziś miłość ci nic nie wybaczy za kłamstwo, alkohol i grzech, dziś przyjdzie ci słono zapłacić i nikt nie zamieni ich w śmiech”
(a przygrywał im na pianinie Marcin Włodarczyk). Olimpia zaśpiewała także utwór “Chrystusie” a akompaniował Jej Szymon Zieliński.

 

Chwilę zadumy w czasie oczekiwania na pociąg zapewniła nam prof. Anna Wojczyńska, która zaprosiła do swojego wagonu Agatę Kocimską-Zych (śpiew) i Michała Lisa (gitara elektryczna). Pacyfistyczny utwór “Do prostego człowieka” wysłuchaliśmy, oglądając przerażające obrazy okrucieństwa wojny.

Patrycja Hen i Mateusz Galecki z zespołu Strain wybierali się w podróż do “Tomaszowa”, podczas gdy na peronie krzątało się BRAVO2ART.

 

Wśród pracowników spółki PKP na scenie znalazł się również prof. Stanisław Szczęsny,  który modlił się “żarliwie i serdecznie (…) za wszystkich mieszkańców świata” w rytm ułożonej przez siebie muzyki. Partnerowała mu Monika Włodarczyk a na gitarze grał Piotr Wróbel, na flecie poprzecznym – Maria Migaj i na pianinie – Krzysztof Garczarek.

Także prof. Halina Jędrychowska i prof. Andrzej Urban znaleźli się na naszym dworcu kolejowym, choć “tylko” ich słyszeliśmy – “ciałami” męża i żony zawiadowali uczniowie zajęć artystycznych.

Abosolwent naszej szkoły kolejarskiej – Fryderyk Nguyen (zespół Katedra) przepięknie zaśpiewał “Wspomnienie” (na pianinie partnerował mu Marcin Włodarczyk – także absolwent “Dwunastki”).

W trakcie oczekiwania na odjazd pociągu dyrektorki spółki PKP – Danuta Daszkiewicz-Ordyłowska i Agnieszka Wrońska –
wręczyły nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych w naszej Szkole z okazji roku Tuwima.

Z okazji święta Juliana Tuwima (jak i święta “Dwunastki”) prof. Magdalena Gumienny ze swymi uczniami (klasy 1a i 1g) przygotowali specjalne wydanie okolicznościowej gazetki. Zapraszmy do lektury: KURIER TUWIMOWSKI.

Na korytarzu prowadzącym na stację kolejową “Dwunastki” pojawiły się ilustracje do dzieł Tuwima – wykonane przez uczniów prof. Aleksandry Mazurek:

Po peronie chadzał Pan Hilary i szukał okularów, które znalazł na swym nosie – czyli nosie Michała Ściany.

Z nieba posypały się wiersze Tuwima

tak, by każdy mógł wziąć do domu choć część wielkiej spuścizny wielkiego Poety. Pociąg do Tuwima okazał się wielkim sukcesem.
Nie tylko wykonawcy byli zadowoleni ze swoich występów, ale przede wszystkim podróżni odwiedzający naszą stacyjkę (czyli Widzowie) okazali swoje zadowolenie – głównie gromkimi brawami.

Jedna z uczennic klas trzecich napisała w mailu: Wiedziałam, że będzie z pompą, ale nie, że aż tak. Wyszło super! Wątpię, żeby w innych liceach też dzialy się takie rzeczy i imprezy 🙂 I, co najlepsze, to robota tylko uczniów z nauczycielami!”

Inna uczennica – Marta Deląg –na swoim blogu zamieściła post, który zaczyna się słowami:
“Myślałam, że nie będę tu opisywać szkolnej imprezy.
Była na tak wysokim poziomie, że się podzielę wrażeniami”;
a kończy takimi:
“W trakcie oglądania przemknęło mi przez myśl:
“Dlaczego nauczyciele zmuszali do przyjścia? Powinni raczej pobierać opłaty”.
Fabryka Endorfin.

Na Facebooku zaś można przeczytać takie oto wpisy:

Nad tym wielkim wydarzeniem pracował sztab ludzi.  Szefem Pociągu do Tuwima był konferansjer imprezy – prof. Łukasz Iwaniuk

Ekipa techniczna w składzie:
Bartek Gruz, Sebastian Kwiatek, Tomasz Nawara, Szymon Wróbel, Miłosz Łapiński, Maria Wachulec, Iga Marciniszyn, Martyna Gottschling, Kamil Więcek, Kacper Kępa, Wojtek Chruścicki, Bruno Szenk, zadbała, aby nasze wrażenia estetyczne były zaspokojone w 200%.

Także urocze szatniarki pomogły wszystkim poczuć się komfortowo na naszym peronie nr XII:

Długie godziny prób i przygotowań zaowocowały pięknym wydarzeniem. Wydarzeniem, które odróżnia naszą Szkołę od innych…

Filmiki nagrywali i zdjęcia robili:
Agata Winiarska, Marta Deląg, Julia Kalla, Dominika Nestorowska, prof. Joanna Szablińska-Łaba

 

 

0 komentarz

Posty, które mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz