Sprawozdanie z Dnia Języków Obcych

Hanna Chładzińska, klasa 2b

Sprawozdanie z Dnia Języków Obcych

Czy istnieje miejsce, w którym można poznać kuchnię, obyczaje i najsłynniejsze postacie z krajów całego świata? Czy jest taki sposób, aby jednego dnia przedostać się z Kanady aż do Indii, a w międzyczasie odwiedzić także Meksyk, Szkocję, Francję, Czechy i Włochy? Tegoroczna edycja Dnia Języków Obcych, która odbyła się w naszej szkole 13 kwietnia 2022 r., dała nam ku temu sposobność! Wszystkie klasy trzecie po szkole podstawowej tego dnia stanęły na wysokości zadania; stworzyły cudowne stoiska, przebrały się, przygotowały jedzenie do degustacji oraz zorganizowały wiele innych pomysłowych atrakcji

Klasa 3A-4 przebrana w białe koszule i kraciaste kilty przygotowała dla nas kilka słynnych szkockich potraw, do których zaliczały się m.in. batoniki Mars zapiekane w cieście czy (oczywiście bezalkoholowe) whiskey, przedstawiła tradycyjny taniec oraz zaproponowała udział w quizie wiedzy o Szkocji. Z kolei uczniowie klasy 3B-4, odznaczający się bardzo pozytywną energią, barwnymi strojami (nieodłącznie z kapeluszami z dużym rondem i grzechotkami) oraz równie kolorowym makijażem, postanowili przybliżyć nam nieco z kultury i kuchni Meksyku. Na ich stanowisku mogliśmy spróbować przykładowo nachosów z ostrą salsą, churrosów, tortilli i drinków z parasolką. Zdecydowanie warta uwagi była także możliwość sprawienia sobie wąsów w punkcie malowania twarzy albo sposobność wizyty u szamana. Klasa 3C-4 zaoferowała nam niebanalne stanowisko otoczone lasem choinek i biało-czerwone od kanadyjskich flag, gdzie mogliśmy spróbować m.in. naleśników polanych syropem klonowym, jak również przypatrzeć się najprawdziwszym kanadyjskim hokeistom! W zupełnie innym klimacie zaprezentowała się natomiast klasa 3D-4, która zabrała nas w podróż do Italii — poczęstowała pizzą, Panna Cottą i tiramisu, a do tego pokazała najsłynniejszych włoskich celebrytów. Dla odmiany na stoisku klasy 3E-4 przywitała nas czeska muzyka oraz czeskie flagi, a także cała gama słodyczy od naszych południowych sąsiadów, wśród których znalazła się słynna Czekolada Studentskà i Lentilky. Klasa 3F-4 zaprezentowała nam z kolei Francję wraz z całym bogactwem jej smaków, w tym najróżniejsze sery oraz nadziewane croissanty. Nie zabrakło tam także quizu wiedzy o Francji, a nawet chemicznych eksperymentów... Wreszcie, zwieńczeniem całego Dnia Języków Obcych okazały się Indie, które przedstawiła nam klasa 3G-4. Ich klimatyczne stoisko, wokół którego paliły się świece i unosił się zapach z kadzidła, oferowało m.in. wegetariańskie curry z ryżem, tikkę masalę, ravę laddu (kulki z kaszy manny) czy też rassgulę (kulki twarogowe). Całości dopełnił tradycyjny indyjski taniec zaprezentowany przez uczniów z tej klasy przebranych się w hinduskie szaty, turbany, chusty i biżuterię.

W tegorocznej rywalizacji zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Indiom przygotowanym przez klasę 3G-4, drugie Meksykowi w opracowaniu klasy 3B-4, trzecie natomiast Włochom zaprezentowanym przez klasę 3D-4. Na drodze głosowania społeczność szkolna uznała, że to właśnie im należy się wyróżnienie za najlepsze stoisko, przebranie klasy, przedstawienie celebrytów oraz najsmaczniejsze jedzenie. Tym niemniej oczywiście należy zauważyć, że wszyscy tegoroczni organizatorzy Dnia Języków Obcych wykazali się ogromną kreatywnością, zaangażowaniem, wiedzą o wylosowanym kraju, a także pomysłowym opracowaniem tamtejszej kultury i tradycji. Dzięki nim, 13 kwietnia z pewnością przejdzie do historii LO XII jako jeden z najwspanialszych dni w 2022 roku!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia - link do galerii