Szkolenie antyterrorystyczne pt. ,,Kiedy zdarzy się najgorsze'' dla uczniów, grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat byliśmy świadkami coraz częściej występujących zjawisk związanych z atakiem terrorystycznym w szkole. Atak terrorystyczny, który miał różne oblicza tj.: pojedynczego strzelca tzw.,, Activ Shootera”, grupy uzbrojonych napastników mających żądania czy też podłożenie ładunku wybuchowego w budynku placówki publicznej. W wyniku wyżej wymienionych aktów przemocy, najczęściej ofiarami byli niewinni uczniowie oraz nauczyciele danej szkoły. Specyfiką działania terrorystów jest przede wszystkim brutalność oraz działanie z zaskoczenia, korzystając z faktu, iż nikt wcześniej się tego nie spodziewał ani nie przygotował.

Mimo to w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, nauczyciele nie mogą tracić zimnej krwi reagując właściwie i powinni mieć świadomość tego, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz własne.

Dlatego Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego nr XII im Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, podjęła działania prewencyjne w tym wymiarze, nawiązując współpracę ze specjalistą, celem przeszkolenia uczniów oraz pracowników szkoły. Nie jest tajemnicą, iż nie tylko dla siebie samego wartością nadrzędną jest nasze życie i nasze zdrowie ale przede wszystkim naszych podopiecznych.

Zagadnienia jakie zostały zrealizowane dotyczyły:

  • podstawowych zachowań pozwalających zwiększyć możliwość przeżycia w trakcie ataku,
  • podstawowych zasady negocjacji,
  • profil potencjalnego zabójcy (ucznia szkoły),
  • zasady ewakuacji,
  • podstawowe zasady tamowania krwotoków powstałych na skutek ran postrzałowych,
  • budowanie barykady,
  • zachowań w trakcie ewakuacji i odbijaniu zakładników przez oddziały specjalne,
  • nauki prowadzenia rozmów z uczniami i wydawanie prawidłowych poleceń przez nauczycieli w czasie ataku.

Szkolenie składało się z teorii, ćwiczeń praktycznych oraz symulacji odzwierciedlających realne zagrożenie.

W szkolenie zaangażowani byli instruktorzy i pozoranci, którzy wykorzystają rekwizyty przypominające broń palną, ładunki wybuchowe oraz symulacje ran, a umiejętności, które uczniowie nabyli przydadzą się nie tylko tu i teraz ale przez kolejnych wiele lat budować będą ich poczucie bezpieczeństwa w kraju i zagranicą, w budynkach użyteczności publicznej, koncertach czy galeriach handlowych.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu dot. innowacyjnych szkoleń z zachowań antyterrorystycznych dla uczniów szkół średnich. Na pytania redaktora odpowiadali: prof. Agnieszka Bednarska i mjr dr Leszek Kołtun:

 

f2bf46bf-ef02-421d-b923-21c8468c0514 ce098a7d-d1af-4720-a578-9ff86392214f 74f57b5e-b805-4517-9d4c-d26d0b06c912 254f390a-5083-43b5-9607-9843310dbed8

 

chevron-downmenu-circlecross-circle