Umowa patronacka z Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Tuż przed świętami Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu objął patronatem klasę o profilu przyrodniczym (bg) naszego Liceum.
Umowę podpisali Pani Wicedyrektor Agnieszka Wrońska i prof. dr hab. Piotr Łakomy - dziekan Wydziału Leśnego poznańskiej uczelni.

Umowa zakłada odwiedziny naukowo-dydaktyczne w obu miastach, zajęcia dla naszych uczniów, wspólne przedsięwzięcia edukacyjne. Już w dniu podpisania grupa naszych uczniów wzięła udział w specjalnych zajęciach z entomologii.

Skąd taki mariaż dolnośląsko-wielkopolski? Dlaczego Wydział Leśny?

W Polsce są tylko trzy takie wydziały - na SGGW w Warszawie oraz na UP w Krakowie i Poznaniu. Dolny Śląsk geograficznie został przy "podziale dzielnicowym" przypisany Poznaniowi. Lasy Państwowe, których przyszłe kadry kształcą się na tych 3 wydziałach, są nie tylko największym posiadaczem ziemskim ale i największym pracodawcą w Polsce. Według rankingu "Perspektyw" nasza partnerska uczelnia jest numerem 1 w swojej kategorii, a Wydział Leśny - najlepszym przyrodniczo-rolnym wydziałem w Polsce. Leśnictwo się zmienia i unowocześnia, zajmuje się nowoczesną ochroną przyrody.
Wydział Leśny w Poznaniu wygrywa w rankingach w kategoriach naukowych, jakości kształcenia, popularności w mediach, liczby kandydatów na miejsce oraz aktywności społecznej, zwłaszcza samorządu studenckiego (prowadzą m.in. program edukacji ekologicznej wśród pacjentów szpitali dziecięcych). Wydział współpracuje z uczelniami zagranicznymi, także z poza Europy. Jednym z ciekawych projektów tam realizowanych są "LASY ŚWIATA" - grupa najlepszych studentów wraz z wykładowcami co roku w nagrodę wyjeżdża poznawać lasy w innym zakątku globu. Dotąd byli w Indonezji, Amazonii, na Karaibach, w Nowej Gwinei... kolejny ma być Wietnam.
W 2019 roku Wydział Leśny będzie obchodził jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Mieści się w zabytkowym kompleksie pięknych i funkcjonalnych budynków zanurzonych w otaczającej zieleni, w tym - stuletnim Ogrodem Dendrologicznym. A poza tym jest to jedna z nielicznych uczelni pozwalająca studiować, zabierać na zajęcia i mieszkać w akademiku z ... psem! 🙂

Profilowi mat-biol-geo gratulujemy patrona i życzymy przygody edukacyjnej!

Prof. Łukasz Iwaniuk

Zdjęcia: Wydział Leśny UPP