Wielka Brytania 2023

Październik to miesiąc, w którym już od lat grupa uczniów Dwunastki uczestniczy w tygodniowym questcie po Wielkiej Brytanii. Tym razem poznawaliśmy Anglię Wschodnią. Trasa wiodła przez Londyn, Cambridge, Sandringham Estate, York, Leeds i Lincoln.

Uniwersyteckie miasto Cambridge urzekło nas przede wszystkim swoim akademickim klimatem, który podziwiać mogliśmy w ramach tzw. puntingu z łódeczek opływających ogrody poszczególnych kolegiów. Niestety, ceny czesnego na poziomie 30 tys. funtów brytyjskich rocznie, skutecznie odstraszyły wszystkich potencjalnych kandydatów!

Miejscem magicznym, niezwykle urokliwym i iście królewskim okazała się posiadłość ziemska rodziny królewskiej- Sandringham. Sam pałac otoczony majestatycznym parkiem i ogrodami już na pierwszy rzut oka wprawił nas w osłupienie. Dopełnieniem wszystkiego była wizyta w środku posesji, w której każdy przedmiot, nie eksponat, jest na co dzień używany, dotykany przez panującego władcę i jego rodzinę. Wizyta w byłych stajniach oczarowała nas jeszcze bardziej. To tam zgromadzono kolekcję limuzyn królewskich, począwszy od najstarszego eksponatu tj. Dimlera z 1914 r.!

Prawdziwego brytyjskiego vibe-u, na którego poznanie czekała cała grupa, doświadczyliśmy w malowniczym Yorku. Średniowieczne uliczki z zachowaną autentyczną zabudową, mury miasta, które nie uległy zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej i majestatyczna katedra the Minster – wszystkie one pomogły nam się przenieść w czasie i doświadczyć prawdziwej historii Anglii.

Leeds, przemysłowe miasto z XIX wielu, było czymś odmiennym, a jednocześnie mocno wpisanym w historię wiktoriańskiej Anglii. Zachowana giełda kukurydziana, przepiękne arkady handlowe z przełomu XIX i XX wieku i wiele zabytków i budowli udowadniają, że Leeds to miasto przemysłowe, w którym główną gałęzią przemysłu od lat są tekstylia.

Ostatnim zwiedzanym miejscem było Lincoln, miasto słynne ze swojego średniowiecznego zamku, katedry, ale przede wszystkim swojego najcenniejszego skarbu – oryginalnej, napisanej w języku łacińskim Magda Carta Libertatum – Wielkiej Karty Swobód z 1215 r. Do dziś w ustawodawstwie anglosaskim Wielka Karta Swobód uznawana jest za fundament porządku konstytucyjnego i gwarancję wolności obywatelskich, a także za początek demokracji brytyjskiej.

Londyn jest stałym elementem naszych wyjazdów na Wyspy Brytyjskie. To w nim zwykle zaczyna i kończy się nasza wyprawa. Krótka wizyta w stolicy pozwala tylko zasmakować jej charakteru, tak aby dalsze jej odkrywanie było już osobistym wyborem. A jest z czego wybierać!

We wszystkich zwiedzanych miejscach towarzyszyli nam wynajęci lokalni przewodnicy, którzy zapewnili nam dostateczną dawkę językową. Były też zajęcia warsztatowe w londyńskiej Tower i gotyckim opactwie Whitby, które stanowiło inspirację dla B. Stokera do napisania „Drakuli”.

Niełatwa wyprawa, tysiące przejechanych kilometrów, tysiące dziennie zrobionych kroków i krótki sen nie były nam jednak przeszkodą. Z pomocą biura podróży Olestur, ponownie udało nam się zasmakować wyspiarskiej magii! Do zobaczenia za rok, na kolejnej trasie przygody!

Marta Cyran

chevron-downmenu-circlecross-circle